Članovima Savjeta za ljudska prava ruskog predsjednika prije sastanka sa njim rečeno je koje su teme i pitanja poželjne, a koje ne i šta smiju da pitaju Putina.
Uoči sastanka ruskog predsjednika Vladimira Putina sa njegovim Savjetom za ljudska prava u srijedu, Kremlj je pozvao članove Savjeta da "ne uznemiravaju" ruskog lidera neprijatnim pitanjima o ratu u Ukrajini, javili su nezavisni mediji, pozivajući se na neimenovane izvore bliske Savjetu.
Prema istraživačkom sajtu Viorstka, predsjednik Savjeta Valerij Fadejev je prije sastanka pojasnio o kojim temama će se razgovarati na nekoliko sastanaka sa članovima predsjedničke administracije poslednjih nedelja, prenosi The Moscov Times. Među zabranjenim temama su bili drakonski zakon Rusije koji kriminalizuje "lažne vijesti" o ruskoj vojsci, proteste protiv "djelimične mobilizacije", regrutaciju ratnih zarobljenika u Ukrajini u režiji plaćeničke grupe Vagner i šokantan video koji prikazuje pogubljenje dezertera Vagnera maljem. Članovi Savjeta su takođe pozvani da izbjegavaju "toksično" pitanje smrti ruskih vojnika u Ukrajini.
Rado bi pričao o masovnoj smrti foka
Izvori koje citira Viorstka rekli su da najnoviji proratni članovi saveta "savršeno razumiju" da ne bi trebalo da postavljaju kontroverzna pitanja tokom video konferencije sa Putinom. Putin je u novembru izvršio reviziju savjeta, uklonivši članove koji su javno izrazili sumnju u vezi sa ratom.
Zvaničnici Kremlja su navodno naložili članovima saveta da pitanju loše vođene mobilizacione kampanje Rusije pristupe "veoma oprezno" kako bi izbjegli izazivanje straha javnosti od drugog talasa masovnog regrutovanja koji se široko spekuliše. S druge strane, rečeno je da Putin "rado priča" o zapadnim sankcijama i njegovoj često ponavljanoj žalbi na "otkazivanje" ruske kulture na Zapadu, prenijela je Viorstka. Takođe je navodno bio voljan da razgovara o pitanjima koja nisu povezana sa ratom, kao što su nedavno masovno ubijanje kaspijskih foka i nedavna zabrana javnog izražavanja LGBT identiteta.
Putin se godišnje sastaje sa svojim Savjetom za ljudska prava, tijelo koje kritičari kažu da mu je omogućilo da nudi prazna obećanja o građanskim slobodama, dok istovremeno povećava represiju i guši otpor svojoj vladavini. Inače, Putin je tokom televizijskog sastanka rekao da se povećava rizik od nuklearnog rata, ali da Rusija svoj arsenal vidi kao sredstvo odvraćanja, a ne kao sredstvo za prvi napad.