Lider Madagaskara otpustio je svog glavnog diplomatu, kako se navodi, zbog djelovanja bez dozvole u UN.
Predsjednik Madagaskara Andrij Rajoelina otpustio je svog ministra spoljnih poslova Ričarda Randrijamandrata zbog glasanja protiv Rusije u UN, preneo je Rojters u srijedu, pozivajući se na dva neidentifikovana zvaničnika.
Ova zemlja je zajedno sa 142 druge zemlje glasala za osudu Moskve zbog "nezakonite aneksije" bivših ukrajinskih regiona tokom glasanja na Generalnoj skupštini UN prošle nedelje. Madagaskar se ranije uzdržao od glasanja o rezolucijama UN u vezi sa ukrajinskom krizom, jer je Rajoelina odlučio da zadrži neutralnost i nesvrstavanje u sukobu.
Najnovija rezolucija odbacila je priznanje septembarskih javnih referenduma na kojima su stanovnici četiri nekadašnja istočna ukrajinska regiona – Luganska, Donjecka, Hersona i Zaporožja – velikom većinom glasali za pridruživanje Rusiji. Prošlonedeljno glasanje u UN usledilo je nakon što je Generalna skupština odbila zahtjev Rusije da koristi tajno glasanje usred pritiska SAD i njihovih saveznika da im se pridruže u ukorima Moskve.
Kao i mnoge druge afričke nacije, Madagaskar se odupro pritisku Zapada da stane na stranu u sukobu između Rusije i Ukrajine. Više od polovine od 35 zemalja koje su se uzdržale od prošlonedeljnog glasanja u Generalnoj skupštini bile su afričke. Rusiji su se pridružile Bjelorusija, Sirija, Sjeverna Koreja i Nikaragva u glasanju protiv rezolucije.
Južnoafrički predsjednik Siril Ramafosa bio je među najglasnijim kritičarima Vašingtonove taktike pritiska. Tokom posjete Bijeloj kući prošlog mjeseca, on je pozvao američke zvaničnike da ne "kažnjavaju" afričke nacije primoravajući ih da prekinu odnose sa Rusijom. "Ne bi trebalo da nam kaže niko sa kim možemo da se družimo", rekao je Ramafosa, koji je ranije ove godine tvrdio da je ukrajinska kriza mogla da se izbjegne da je NATO poslušao upozorenja protiv svog širenja na istok.
Madagaskar ima diplomatske odnose sa Moskvom od 1972. godine. Zemlja je postigla sporazum o jačanju odbrambenih veza sa Rusijom u martu, mjesec dana nakon što je počela vojna operacija Moskve u Ukrajini. Dogovor uključuje prodaju oružja, vojnu obuku, održavanje opreme i zajednički razvoj odbrambenih proizvoda.