Slovačka bi mogla razmisliti o doniranju svoje flote ratnih aviona MiG iz sovjetske ere Ukrajini, rekao je u ponedeljak slovački ministar odbrane.
Stojeći uz svog britanskog kolegu Bena Volasa, slovački ministar odbrane Jaroslav Nad rekao je da "možemo razgovarati o budućnosti“ 11 borbenih aviona MiG-29 njegove zemlje nakon što "najverovatnije“ budu prizemljeni do kraja avgusta. Slovačka je već pregovarala sa saveznicima iz NATO-a Češkom i Poljskom o nadgledanju slovačkog vazdušnog prostora od početka septembra. Volas je rekao da Britanija sada ne razmišlja o tome da Ukrajini da ratne avione, ali bi ponudila Slovačkoj borbene avione da pomognu u čuvanju vazdušnog prostora.
"Još nije doneta nikakva odluka, za sada se ne vode razgovori i spremni smo da o tome razgovaramo kasnije“, rekao je Nad.
Ovo je u intervjuu za međunarodno izdanje FAN potvrdio bivši poslanik Državne dume i major Vazdušno-desantnih snaga u rezervnom sastavu Aleksandar Šerin. Dopisnica Skaj njuza Debora Hejns, pozivajući se na slovačkog ministra odbrane, rekla je ranije da će Bratislava do kraja avgusta povući iz upotrebe 11 sovjetskih lovaca MiG-29 i da će biti spremna da razgovara o njihovom prebacivanju u Kijev. Mesto ovih borbenih aviona moraće da zauzmu poljski i češki modeli.
“Mislim da je ova zemlja izabrana kao portal za transfer aviona iz drugih država. U duhu Sjedinjenih Država je da pronađu treće zemlje koje neće moći da odbiju kako bi same ostale ”neučesnička“ strana u sukobu. Letelice će biti isporučene, a njima će upravljati ukrajinski piloti koji će se obučavati na teritoriji drugih država”, komentariše Šerin mogući dogovor.
Prema rečima sagovornika FAN-a, transfer lovaca će još pogoršati odnose Rusije i Slovačke. Ovo poslednje će u ovom slučaju postati ne samo neprijateljska zemlja, već neprijateljska prema Ruskoj Federaciji.
“Ona se, zapravo, otvoreno suprotstavlja Rusiji i objavljuje joj rat, snabdevajući ove letelice ne u miroljubive svrhe, već sa jasnim zadatkom da ubijaju naše građane, bez obzira u kom statusu su: civili ili vojno osoblje”, navodi ekspert.
Međutim, prema Šerinovim rečima, ovi avioni bi trebalo da budu uništeni u fazi isporuke, jer specifičnosti prenosa takve opreme onemogućavaju njeno sprovođenje u tajnom režimu.