Portparol kineskog ministarstva odbrane je rekao da Vašington treba da odustane od prodaje oružja Tajvanu.
Peking zahteva da Vašington odustane od svog plana za prodaju oružja Tajpeju, rekao je portparol kineskog ministarstva odbrane Tan Kefei.
"U poslednje vreme američka strana nas je nekoliko puta uveravala da ne podržava nezavisnost Tajvana, ali po pitanju prodaje oružja Tajvanu vidimo kako su njihove reči u suprotnosti sa njihovim postupcima, nisu pošteni. Kina zahteva da SAD odmah povuku svoj plan za prodaju oružja Tajvanu, prekinu sve vojne veze sa ostrvom, inače će odgovornost za uništavanje vojnih odnosa između Pekinga i Vašingtona, kao i mira i stabilnosti na Tajvanu u potpunosti biti na Sjedinjenim Državama“, rekao je zvaničnik.
Prema njegovim rečima, SAD prodajom oružja Tajvanu nanose ozbiljnu štetu suverenitetu Kine i razaraju bilateralne vojne odnose.
"Budućnost Tajvana, bezbednost naših sunarodnika Tajvana se ne mogu kupiti. Tajvanska Demokratska progresivna partija i druge separatističke snage uzalud pokušavaju da povećaju svoj značaj uz pomoć Sjedinjenih Država, njihovi pokušaji da ostvare nezavisnost oružjem će samo pogoršati situaciju“, nastavio je Tan Kefei.
On je naglasio da će Narodnooslobodilačka armija Kine preduzeti sve neophodne mere da zaštiti nacionalni suverenitet zemlje. Prošle nedelje je američka agencija za odbrambenu bezbednosnu saradnju izvestila da je američki Stejt department odobrio moguću prodaju Tajvanu delova i opreme za popravku borbenih vozila i tenkova, kao i pružanje tehničke podrške i logističke pomoći u vrednosti od 108 miliona dolara.
Vašington je uveren da će to poboljšati bezbednosni nivo Tajvana i pomoći u održavanju političke stabilnosti, vojne ravnoteže, ekonomije i napretka u regionu.
Pozadina konflikta Kine i Tajvana
Zvanični odnosi između vlade NR Kine i ostrvske provincije prekinuti su 1949. godine, nakon što su se snage Kuomintanga predvođene Čang Kaj Šekom, poražene u građanskom ratu sa Komunističkom partijom Kine, preselile na Tajvan.
Poslovni i neformalni kontakti između ostrva i kontinentalne Kine nastavljeni su kasnih 1980-ih. Od ranih 1990-ih, stranke su počele da kontaktiraju preko nevladinih organizacija - Pekinške asocijacije za razvoj odnosa preko Tajvanskog moreuza i Tajpejske fondacije za međustraitsku razmenu.