Karel je htio da se u svom improvizovanom buretu spusti sa krova Hjustonskog aerodoma, jedne od najvećih sportskih građevina na svijetu.
Ime Karela Sočeka ostaće upamćeno u stvaranju jednog holivudskog žanra. Ali, njegovo zanimanje bi se teško moglo pojednostaviti kao "kaskader“. Soček je bio tip čije je osnovno zanimanje bilo prkošenje smrti, bez obzira na broj kamera koje ga snimaju. I mora mu se priznati da je bio sjajan u svome poslu! Od stotinu vratolomija koje je izveo, imao je samo jednu pogrešnu - onu koja ga je koštala glave.
Na ivicama Nijagarinih vodopada, Karel Soček je snimao intervju, u kojem je potvrdio da već mjesecima planira svoju novu vratolomiju. Tada je najavio da će se nekoliko dana potom, spustiti niz Nijagarine vodopade u specijalno dizajniranom buretu.
Ova objava je izazvala veliku pažnju, pa su se u zakazano vrijeme pojavili brojni novinari, radoznalci, navijači, ali i policija. Soček se pojavio na vrhu vodopada, na pedesetak metara visine, zajedno sa crvenim buretom na kome je pisalo: "Nije bitno da li ćeš uspjeti ili ne, bitno je da održiš svoju riječ…ili to barem pokušaš".
Publika ga je egzaltirano pozdravila, a nekoliko trenutaka kasnije, vidjela je crveno bure kako se stropoštava niz vodopad. Tih nekoliko sekundi koliko je trajao "pad", niko nije disao, naročito nakon što je prošlo neko vreme prije nego što se bure otvorilo, i iz njega izašao oduševljeni Karel.
Bio je povrijeđen, krvav, ugruvan, ali je preživio i uspeo u svom naumu. Zabavu i oduševljenje koje je uslijedilo donekle je pokvarila policija, koja je privela Sočeka jer nije imao odgovarajuće dozvole za izvedenu vratolomiju. Nakon što je kažnjen sa 500 dolara, Karel je konačno mogao da uživa u slavi koju je, zahvaljujući medijima, stekao.
Hjustone, imamo problem…
Karel je shvatio da je neimar, te je odlučio da napravi muzej na Nijagari, koji bi prevashodno bio posvećen vratolomijama izvedenim na vodopadu. Našao je kompaniju koja bi delimično finanasirala projekat, ali to nije bilo dovoljno. Odlučio je da sveže stečenu slavu iskoristi za prikupljanje sredstava.
Nevjerica je zavladala nakon što je najavio svoj sledeći poduhvat. Rekao je da će, kao dio narodske tradicionalne manifestacije "Šou uzbuđenja i derbi destrukcije", da se u svom improvizovanom buretu spusti sa krova Hjustonskog aerodoma, jedne od najvećih sportskih građevina na svetu.
Iako su mnoge njegove kolege, poznate po svojoj hrabrosti, govorile, pa i apelovale, na Karela da to ne pokušava, čovek je dao riječ i nije želeo da je pogazi. Tog 19. januara 1985, na aerodomu se okupilo oko 35.000 ljudi. Iako je upriličen cio neverovatni šou karakterističan za manifestaciju koja se održavala, zvijezda večeri je bio Karel Soček.
Na vrhu stadiona njegovo specijalno bure izgledalo je jako maleno, i skoro nemoguće da izdrži takav pad. Na dnu je postavljen bazen sa vodom, takođe nevelik - 4 metara dubok i 5 metara širok, koji je trebao da ublaži direktan sudar sa tlom.
Svih 35.000 ljudi je sa nevjericom gledalo brutalni pad, koji se nije završio kako je zamišljen. Bure je palo, sa visine od 55 metara, na ivicu bazena sa vodom, te tako voda nije odigrala ulogu koja joj je bila namenjena.
Stadionom se orio aplauz, dok se u buretu Karel borio za život. Udarac od pada je bio prejak, te je ubrzo hitna pomoć uletjela na stadion. Soček je odveden u bolnicu, a publika je ovacijama pozdravljala svog heroja, i dalje misleći da nije ozbiljno povrijeđen.
U Kanadi junak spava
Međutim, sjutradan su mediji preneli tužnu vest - Karel Soček, heroj sa Nijagare, poginuo je nakon svoje akrobacije na aerodomu. Souček je preminuo od nagnječenja grudnog koša i abdomena i preloma lobanje, prema obdukciji koju je obavila kancelarija medicinskog istražitelja okruga Haris.
Po medijima su se ređale njegove kolege kaskaderi, koji su Spačekove poduhvate dizali u nebesa i stavljali ga na pijedestal najhrabrijeg čoveka XX veka. Sahranjen je na groblju Dramond Hil, na Nijagarinim vodopadima, u Kanadi. Imao je samo 37 godina.