Sigurnosni sporazum između Kine i Solomonskih Ostrva, mogao bi da omogući redovne posete mornarice kineske Narodnooslobodilačke armije oblastima kod obale Australije.
Visoki američki general upozorio je tokom posete Australiji da će kineska ponuda za produbljivanje bezbednosnih veza sa Solomonskim Ostrvima biti ograničena, sugerišući da bi pacifička ostrvska država mogla da zažali zbog planiranog sporazuma sa Pekingom.
"Roditelji su mi rekli da ako dogovor zvuči previše dobro da bi bio istinit, verovatno jeste“, rekao je u sredu za Gardijan general Dejvid Berger, komandant marinaca Sjedinjenih Država.
Bergerova poseta dolazi usred užurbanih američko-australijskih diplomatskih napora da osujeti predloženi bezbednosni sporazum između Kine i Solomonskih Ostrva koji bi mogao da omogući redovne posete mornarice kineske Narodnooslobodilačke armije oblastima kod obale Australije.
"Prijatelji svima i neprijatelji nikome"
Nacrt sporazuma koji je procurio prošlog meseca otvara mogućnost da bi Kina bila u mogućnosti da "šalje brodove u posetu, da izvrši logističko snabdevanje i blokira i kontroliše tranziciju ka Solomonskim Ostrvima“, dok bi kineske vojne snage mogle da se koriste "za zaštitu bezbednosti kineskog osoblja i velikih projekata na Solomonskim Ostrvima”.
Premijer Solomonskih Ostrva Manaseh Sogavare pokušao je da ublaži tu zabrinutost, rekavši da njegova zemlja nema nameru da dozvoli izgradnju kineske pomorske baze na njenoj teritoriji.
Govoreći u Kanberi u sredu, Berger je rekao da SAD treba da pokažu poniznost u svom obraćanju pacifičkim nacijama, ali i da budu otvorene po pitanju potencijalnih dugoročnih posledica. On se osvrnuo na borbu za kontrolu nad Gvadalkanalom na Solomonskim ostrvima tokom Drugog svetskog rata, kada su Sjedinjene Države i njihovi saveznici nastojali da spreče japanske snage da zauzmu uporište u tom strateški važnom području.
"Mnogo stvari se promenilo u ratovanju. Ali ne i geografija. Solomonska Ostrva su važna. Bila su tada, a jesu i sada", rekao je Berger na Australijskom institutu za stratešku politiku. On kaže da je predloženi sporazum "samo još jedan primer" kako Kina želi da proširi i produbi svoj uticaj. On je takođe izrazio zabrinutost zbog "načina dešavanja i posledica po države“.
Sogavare je tvrdio da Solomonska Ostrva vode spoljnu politiku u stilu "prijatelja svima i nikome neprijatelja“, ali je Berger nagovestio da bi zemlje koje sklapaju sporazume sa Pekingom mogle da zažale zbog toga. "Trebalo bi da rasvetlimo, iznesemo na videlo šta to znači na duge staze“, rekao je Berger.
Ovo je, drugim rečima, razvučena poruka koja zapravo znači "hej, ovde smo sa čekom, ovde smo sa novcem, želeli bismo da nadogradimo vašu luku ili vaš aerodrom ili vašu autobusku stanicu“. I zvuči tako sjajno, sve do godinu dana kasnije ili šest meseci kasnije."
Australija: Konsultujte se sa nama
SAD planiraju da ponovo otvore svoju ambasadu na Solomonskim Ostrvima, što je potez za koji je kandidat američkog ambasadora u Australiji Kerolajn Kenedi rekla da se "ne može dovoljno brzo povući“. Berger je ocenio da SAD imaju ograničen uvid u situaciju u pacifičkim ostrvskim zemljama, pa bi Vašington trebalo da se osloni na saveznike poput Australije. "Nećemo uvek imati najbolji uvid, najjasniju sliku“, rekao je on. "Treba da razumemo taj region i nikada ga nećemo razumeti tako dobro kao Australiju.
Prethodno je australijski premijer Skot Morison negirao da su SAD izrazile bilo kakvu zabrinutost da je Australija počinila neke propuste u regionu. Morison je rekao da australijska vlada nastavlja da izražava zabrinutost u vezi sa Solomonskim Ostrvima, umesto da deluje "čvrsto".
Australijski ministar za Pacifik Zed Seselja sastao se u sredu sa Sogaverom u prestonici Solomonskih Ostrva i "s poštovanjem zamolio Solomonska ostrva da razmotre mogućnost da ne potpišu sporazum“ sa Kinom. Seselja je predložio da se Solomonska Ostrva "konsultuju sa ostatkom pacifičke porodice u duhu regionalne otvorenosti i transparentnosti” i da Australija sarađuje sa arhipelagom "brzo, transparentno i uz puno poštovanje njenog suvereniteta”.
"Pozdravljamo nedavne izjave premijera Sogavarea da Australija ostaje izabrani bezbednosni partner Solomonskih Ostrva i njegovu posvećenost da Solomonska Ostrva nikada neće biti korišćena kao vojne baze ili mesto za druge strane vojne institucije“, rekao je Seselja.
Sogavare je ranije rekao da Honiara pozdravlja "svaku zemlju koja želi da nas podrži u našem bezbednosnom prostoru“. Ali opozicioni lider Metju Vel tvrdi da bi sporazum "učinio Solomonska Ostrva geopolitičkim igralištem“ i "dodatno ugrozio krhko jedinstvo nacije“.
U međuvremenu, Dejvid Berger je bio oprezan kada su ga pitali o dugogodišnjim zabrinutostima SAD oko davanja u zakup australijske luke u Darvinu kineskoj kompaniji, napominjući da je to suverena odluka Australije kao deo njene procene nacionalne bezbednosti, koja tek treba da bude završena.
Uoči puta u Darvin, mesto gde se dešavaju sve veće rotacije američkih marinaca, Berger je rekao: "Ako nije zabrinjavajuće za Australiju, onda nije ni za mene”.