Saradnik CIA-e je Amerikancima dojavljivao ruske vojne i obavještajne planove za napad na Ukrajinu.
Nedavno smijenjeni načelnik 5. uprave ruske obavještajne službe FSB, general-pukovnik Sergej Beseda prebačen u najekskluzivniji moskovski zatvor Lefortovo. To je na svom Tviteru objavio najpoznatiji ruski istraživački novinar AndrejSoldatov, a prenio je nezavisni ruski portal Meduza.
Why is a Russian Intelligence General in Moscow Lefortovo Prison? My take on recent developments in@MoscowTimeshttps://t.co/IvxONxWrJl
— Andrei Soldatov (@AndreiSoldatov)April 11, 2022
Andrej Soldatov kaže da bivšeg visokog zvaničnika Putinove tajne službe, a podsjeća se da je Putin krajem 90-ih, prije nego što je određen za Jeljcinovog nasljednika, bio šef FSB-a, nasljednika KGB-a, tamo drže pod drugim imenom te da istragu protiv njega vodi Glavno vojno istražno odjeljenje Istražnog komiteta Rusije.
Sumnjiči se da bi on mogao da bude "američka krtica", odnosno saradnik CIA-e koji je Amerikancima dojavljivao ruske vojne i obavještajne planove za napad na Ukrajinu, prenosi Moscow Times.
Kako je poznato, 5. uprava FSB-a zadužena je za špijunsku i doušničku mrežu i kontrolu nad zemljama bivšeg SSSR-a, pogotovo Ukrajinu. Upravo su 5. uprava i Beseda radili obavještajnu pripremu za intervenciju u Ukrajini.
Kada se plan o brzom vojnom uspjehu izjalovio, Putin je krenuo u obračun u obavještajnoj zajednici i vojnom vrhu pa se čak spekuliše da bi kao žrtva čistke mogao pasti i ministar obrane Sergej Šojgu, koji se tek povremeno, gotovo marginalno, pojavljuje u javnosti, a po Moskvi se šire glasine da Putin upravo njega okrivljuje za neuspjeh planiranog "blic kriga" u Ukrajini, prenosi Moscow Times.
Izvor: Profimedia/YouTube/screenshot/CRUXPrvi je u toj hajci za krivcima pao SergejBeseda, koji je, podsjeća se, još 11. marta smijenjen i stavljen u kućni pritvor, da bi tek sada, nakon mjesec dana, bio prebačen u istražni zatvor. Kad je Beseda stavljen u kućni pritvor, Andrej Soldatov je naveo kako je to učinjeno u prvom redu zbog loših informacija o političko-sigurnosnoj situaciji u Ukrajini na osnovi kojih su rađeni planovi za napad, ali se spominjala i pronevjera višemilionskih sredstava koja su bila namijenjena za rusku obavještajnu mrežu u Ukrajini.
Pitanje je da li je sada Putinu lakše da optuži Besedu za špijunažu u korist CIA-e nego za loše obavljen obavještajni posao zbog čega mu je vojna operacija u Ukrajini zapela?!
S Besedom je uhapšen i njegov zamjenik AnatolijBoljuha, o čijoj se sudbini nakon toga malo zna. Ako se to pokaže tačnim, bio bi to velik udarac za Vladimira Putina, ali i reputaciju njegove tajne službe, jer je Beseda ulazio u red bliskih Putinovih saradnika, pa i prijatelja, kog je on i doveo u Moskvu iz Sankt Peterburga te ga postavio za šefa vrlo važne 5. uprave.
Sergej Beseda je inače vrlo blizak i s najbližim Putinovim prijateljima, braćom Rotenberg i bankarom Konstantinom Gološčapovom, kog tamošnji mediji nazivaju "Putinovim maserom".
O tome da je Beseda bio u samom vrhu, govori i to što je imao kuću u povlašćenom podmoskovskom naselju Akulinino, a prve komšije su mu bili sve ljudi iz prvog Putinovog kruga, Arkadij Rotenberg, obavještajac i šef ruskih državnih železnica Vladimir Jakunjin te bivši KGB-ovac general-pukovnik Vladimir Čemezov, šef državne kompanije Rostehnika i visoki dužnosnik vladajuće prokremaljske stranke Ujedinjena Rusija, prenosi Moscow Times.