KIneski predsjednik Si Đinping prisustvovao je samitu sa rukovodstvom Evropske unije.
Treće zemlje su dužne da pomognu pregovarački proces između Rusije i Ukrajine, a ne da zaoštravaju krizu, rekao je kineski predsjednik Si Đinping na samitu sa rukovodstvom Evropske unije, održanom u formi video-konferencije.
"Međunarodna zajednica treba da nastavi da stvara uslove za pregovarački proces između Rusije i Ukrajine, da pronađe prostor za političko rešenje, a ne da doliva ulje na vatru i zaoštrava protivrječnosti“, rekao je Đinping, a prenijelo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova.
Si Đinping je podsjetio da su strukturu svjetske ekonomije formirali svi njeni učesnici.
"Sve strane treba da njeguju ova dostignuća, postojeći svjetski ekonomski sistem ne treba bezobzirno napadati, a još više ga ne treba politizovati, pretvarati u oruđe ili oružje, izazivajući ozbiljne krize u finansijama, trgovini, energetici, nauci i tehnologiji. hrane, industrije i lanaca snabdijevanja“, rekao je on.
On je dodao da sada Peking i Brisel moraju da učine sve da spriječe širenje krize i zaustave uništavanje temelja svjetske ekonomije.
"Ne možete da uvučete cio svijet u ovo pitanje, štaviše, ne možete naterati obične ljude u svim zemljama svijeta da plate visoku cijenu za to“, rekao je on.
Prema njegovim riečima, ako se situacija pogorša, možda će trebati "godine ili čak decenije“ da se svjetska ekonomija oporavi. Si Đinping je primijetio da korjeni onoga što se dogodilo leže u odsustvu bezbjednosnog sistema u Evropi koji bi odgovarao svim učesnicima.
"Osnovni uzrok ukrajinske krize leži u protivrječnostima u oblasti regionalne bezbjednosti koje se gomilaju u Evropi već duže vrijeme, da bi se otklonio koren problema, potrebno je uzeti u obzir legitimne bezbjednosne brige. svih uključenih strana“, rekao je on.
Prema njegovim riječima, za rešavanje ovih pitanja potrebna je multilateralna diskusija.
"Kina podržava dijalog između Evrope, Rusije, Sjedinjenih Država i NATO-a kako bi se prevazišle kontradikcije koje su se gomilale godinama, i kako bi bio pronađen način za rešavanje problema i promovisao stvaranje uravnotežene, efikasne i održive evropske bezbjednosne strukture“, rekao je Si Đinping. .
On je takođe naglasio da Peking podržava napore Brisela da pronađe diplomatsko rešenje koje se može postići samo pregovorima.
"Kina podržava napore Evropske unije za političko rešenje ukrajinskog pitanja, a takođe igra ulogu u promovisanju pomirenja na svoj način“, rekao je on.
Osim toga, Si Đinping je izrazio spremnost da sarađuje sa Evropskom unijom na sprječavanju humanitarne krize u Ukrajini.
"Kina je iznijela inicijativu u šest tačaka i već je obezbijedila zemlji nekoliko serija hitne humanitarne pomoći, ali i obezbijedila robu evropskim zemljama koje su primile veliki broj izbjeglica“, rekao je on.
Ranije je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji govorio o ovoj inicijativi koja uključuje sledeće mjere:
- sprječavanje politizacije humanitarnih pitanja;
- efikasna zaštita civilnog stanovništva;
- obezbjeđivanje nesmetanog i bezbjednog pristupa humanitarnoj pomoći;
- odgovarajući smještaj izbjeglica;
- obezbjeđivanje bezbjednosti stranih državljana u Ukrajini i pružanje mogućnosti da bezbjedno napuste zemlju;
- podrška ulozi UN u pružanju humanitarne pomoći i radu kriznog koordinatora UN u Ukrajini