Nova predsjednica Sindikalne organizacije Plantaža je Danka Drakić Krstović, koja je na izborima dobila 201 glas zaposlenih.
osadašnja predsjednica Sindikata Anka Knežević imala je na izborima u utorak 91 glas, Jelena Bojanović je dobila 61, a Milorad Otašević 16 glasova, pišu Vijesti.
Pravo glasa imala su 522 člana sindikata od oko 580 stalno zaposlenih radnika.
Ovo je prvi put nakon rušenja socijalizma da svi članovi sindikata u nekoj kompaniji na ovakav način učestvuju u izboru sindikalnog rukovodstva.
Glasanje je trajalo od sedam do 17 sati u sali radničkog doma.
Način glasanja bio je isto kao na izborima za predsjednika države, sa kampanjom u kojoj su kandidati predstavili programe, verifikacionom i izbornom komisijom, imenima kandidata na ovjerenim listićima, zatvorenom glasačkom kutijom.
Čelna funkcija u Sindikatu Plantaža je profesionalna, odnosno prima zaradu za taj posao u vrijednosti jedne i po prosječne plate na nivou kompanije.
Kompanija se već dvije godine nalazi u ozbiljnim problemima sa nagomilanim gubicima od 18 miliona EUR.
Koliko su izbori bili važni pokazuje i to da su glasali čak i članovi menadžmenta kompanije.
Pred novim sindikalnim rukovodstvo su važni pregovori sa upravom u vezi novog kolektivnog ugovora i sistematizacijom radnih mjesta.
Drakić Krstović je do sada bila u izvršnom odboru Sindikata, a zaposlena je u službi kontrole kvaliteta.
U svom izbornom programu je navela da će njeni prioritet biti očuvanje i poboljšanje statusa zaposlenih kroz dosljednu primjenu i praćenje kolektivnog ugovora i ostalih akata koji regulišu prava zaposlenih.
Uprava traži poništenje postojećeg ili promjenu kolektivnog ugovora kako bi se lakše i jeftinije oslobodila viška radnika, jer smatraju da sa ovim brojem i iznosima otpremnina kompanije ne može opstati.
Kompanija je uspjela u posljednjih šest mjeseci da izmiri zaostale zarade radnicima zbog većih prihoda tokom ljeta, ali je neizvjesno kako će moći da posluje tokom jeseni i zime kada inače ima manje prihode.
Kompanije za poreze i doprinose duguje oko 7,5 miliona EUR, dok ukupni dugovi iznose preko 40 miliona EUR. Plan Vlade je bio da se poreski dug pretvori u nove akcije države u kompaniji kroz postupak dokapitalizacije.
Tu odluku morala bi donijeti Skupština akcionara, na kojoj mora postojati dvotrećinski kvorum. Za takvu odluku mora postojati podrška i makar dijela malih akcionara.
Tužilaštvo istražuje poslovanje bivše uprave kompanije u kojoj je predsjednik borda bio Veselin Vukotić, a izvršna direktorica Verica Maraš. Državna revizorska institucija (DRI) je prošle godine dala dvostruko negativno mišljenje na izvještaj i rad kompanije zbog brojnih nezakonitosti.