Ćalović Marković tvrdi da nijedan već potpisani sporazum ne sadrži odredbe o netransparentnoj dodjeli državne zemlje bez javnog poziva, tendera ili konkurencije;

Tvrdnja premijera Milojka Spajića da je Predlog sporazuma koji Vlada treba da potpiše sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) sličan onima koje je Crna Gora potpisala sa Francuskom i Italijom, nije istinita jer nijedan od njih nije uključivao odredbe o netransparentnoj dodjeli državne zemlje bez javnog poziva, tendera ili konkurencije.
Za “Vijesti” je to kazala direktorka Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković.
“Netačna je izjava premijera Spajića da je Crna Gora već potpisivala slične sporazume sa Francuskom i Italijom, kao i da je Evropska unija imala sličan sporazum sa Emiratima. Nijedan od tih sporazuma ne sadrži odredbe koje bi se mogle uporediti sa najspornijim dijelovima sporazuma između Crne Gore i UAE - posebno kada je riječ o netransparentnoj dodjeli državnog zemljišta bez javnog poziva, tendera ili konkurentske procedure”, navela je Ćalović Marković.
Spajić je tvrdnje o sličnosti ovog sa sporazumima koje je Vlada već potpisala, iznio na premijerskom satu prije dva dana, kada je kazao da se kroz njega omogućava dolazak najozbiljnijih investitora u Crnu Goru radi razvoja biznisa. Dodao je da u ovom sporazumu nema mjesta korupciji i prljavom kapitalu, jer će se cijeli proces raditi unutar Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, a UAE garantuje za projekte...
“Vrlo sličan sporazum koji će potpisati Crna Gora, potpisala je Evropska unija sa UAE. Svaki međudržavni sporazum koji Crna Gora potpiše ima klauzulu koja se tiče javnih nabavki i tendera, međutim to je jedna standardna formulacija koju smo potpisali i sa Francuskom, Izraelom, Italijom, Mađarskom i svakom drugom evropskom državom kada smo potpisivali međudržavne sporazume. Ta formulacija da je specijalno namijenjena bilo kome nije tačna. Najbitnija stvar je da UAE direktno garantuju i stoje iza projekta”, naglasio je Spajić i dodao da će “sličan sporazum sa UAE uskoro potpisati i Sjedinjene Američke Države, kako bi u sljedećih deset godina uložili 1.100 milijardi eura”.
Vladina Delgacija koju predvodi Spajić boravi u službenoj posjeti Emiratima, dok se u usvojenoj platformi navodi da će se susresti sa predsjednikom UAE Mohamedom bin Zajedom Al Nahjanom, predsjednikom Vlade, potpredsjednikom UAE i vladarem Dubaija šeikom Mohamed Rašidom Al Maktumom, kao i sa ministrom za spoljnu trgovinu Tanijem bin Ahmedom Al Zejoudijem.
“Premijer će tokom posjete potpisati i sporazum između Vlade Crne Gore i Vlade UAE o ekonomskoj saradnji i Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina. Ovim dokumentima uspostaviće se pravni okvir za dinamiziranje ekonomske saradnje u oblastima koje su definisane kao obostrano korisne”, piše u platformi, prenose Vijesti.
Upravo je ovaj Sporazum sa UAE o saradnji u turizmu i razvoju nekretnina, izazvao burnu reakciju u javnosti i Opštini Ulcinj jer je planiran kao osnov za pregovore o izgradnji megaprojekta na tamošnjoj Velikoj plaži, koja bi se dala na zakup od 99 godina investitoru Mohamedu Alabaru radi izgradnje hotela i drugih turističkih sadržaja.
“Vijestima” juče nije stigao odgovor Spajićevog Kabineta o sličnostima ovog i sporazuma koje je Vlada prethodno potpisivala sa Francuskom, Italijom i Evropskom unijom, te da li su procedure za tendere i konkurenciju identične...
Ćalović Marković je istakla da su sa Italijom potpisani sporazumi o naučnoj i tehnološkoj saradnji, izgradnji podmorskog elektroenergetskog kabla, pomorskom prevozu i drugim infrastrukturnim i razvojno-tehničkim temama, kao i sporazum sa regijom Abruco, ali da ni on ne predviđa posebne pravne privilegije za strane investitore, niti izuzeća od zakonskih procedura za raspolaganje državnim resursima.
“Što se tiče navodnog ‘sličnog sporazuma’ između Evropske unije i Emirata, premijer se najvjerovatnije referisao na Sporazum o saradnji između Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) i Ministarstva spoljnih poslova UAE, koji je potpisan 31. januara 2018. godine. Međutim, taj dokument se odnosi isključivo na jačanje političkog dijaloga i saradnje u oblastima kao što su energija, klimatske promjene, trgovina, bezbjednost i istraživanje. Sporazum ne uključuje nikakve ekonomske aranžmane koji bi predviđali prodaju ili dugoročno ustupanje državne imovine, niti sadrži bilo kakve izuzetke od pravila javnih nabavki i konkurencije”, kazala je Ćalović Marković.
Prema njenim riječima, sa Francuskom je 2024. godine zaključen sporazum o nabavci patrolnih brodova, sporazum o saradnji sa Francuskom razvojnom agencijom, kao i sporazum o razmjeni tajnih podataka, te da nijedan od tih sporazuma ne sadrži odredbe o privilegovanom statusu francuskih investitora niti zaobilaženje domaćeg zakonodavstva o javnim nabavkama i upravljanju državnom imovinom”.
Ona je naglasila da je međudržavni sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina koji Vlada planira da potpiše sa UAE, predviđa da država direktno pregovara o prodaji i dugoročnom zakupu državnog zemljišta.
“Odnosno da državno zemljište bude dato investitoru koga izabere vlada druge države, bez javnog tendera na kome bi se omogućila konkurencija među investitorima i njihovim projektnim idejama, odnosno koristima koje bi država Crna Gora imala od tih poslova. Veoma je problematična i odredba tog Sporazuma kojom se Vlada obavezuje da će zakone prilagođavati interesima investitora. Naime, u članu 3 stav jedan alineja tog Sporazuma se navodi da će, u svrhu realizacije projekata Vlada Crne Gore “sprovoditi sve zakonodavne mjere koje su potrebne za uspješnu realizaciju projekata”. Prvo, takvu obavezu Vlada ne može preuzeti, jer je donošenje zakona u nadležnosti Skupštine. Drugo, preuzimanje takve obaveze može biti direktno suprotno procesu evropskih integracija koji ima jasne standarde kada je u pitanju transparentnost i konkurencija u raspolaganju sa državnom imovinom”, navela je Ćalović Marković, pišu Vijesti.
Skupština opštine Ulcinj je izrazila zabrinutost zbog netransparentnog postupka i najava da bi firma “Eagle Hills Properties” koja je u vlasništvu Alabara, mogla uz blagoslov Vlade da zakupi Veliku plažu.
Odbornici su juče tokom rasprave istakli da ih zabrinjava ekstremna netransparentnost i užurbanost čitavog procesa, te da ih to upućuje na opreznost i strah na moguće negativne posljedice koje bi mogle da imaju sadašnje i buduće generacije.
“Skupština Opština Ulcinj sa izuzetnom zabrinutošću gleda na sporazum između Vlade Crne Gore i Vlade UAE, kojim bi moglo da dođe do suspenzije određenih zakona i prostornih planova i utvđenih procedura koja se tiču područija Velike plaže i Opštine Ulcinj, i ovime izražavamo naše apsolutno protivljenje. Obavezuje se Opština Ulcinj da o ovim zaključcima obavjesti investitora, Ambasadu UAE u Crnoj Gori, i sve ostale međunarodne institucije”, stoji u zaključcima.