Tokom januara kod samo 123 radnika ili 0,06 odsto zaposlenih u Crnoj Gori zabilježena je promjena ugovora o radu sa punog na skraćeno radno vrijeme, saopštio je ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović.
"Imajući u vidu ukupni društveno-ekonomski ambijent, naslijeđeno stanje i dubinu reformi, implementacija seta novih zakonskih rješenja u okviru programa „Evropa sad!” se odvija vrlo uspješno i planiranom dinamikom", ocijenjeno je na drugoj sjednici Koordinacionog tijela za praćenje programa „Evropa sad!” kojom je predsjedavao ministar Jakov Milatović, predsjednik Koordinacionog tijela.
Kako je saopšteno iz Vlade, predstavnici organa i institucija su izvijestili o realizaciji zaključaka sa prethodne sjednice i kandidovali za rješavanje određena otvorena pitanja iz svojih djelokruga, koja su se u međuvremenu pojavila u procesu implementacije programa.
U diskusiji o realizaciji preuzetih obaveza, istaknuto je da su, u skladu sa zaključcima sa prethodne sjednice, pripremljeni i objavljeni neophodni pravilnici, uputstva i obrasci za prijavu prihoda i obračun zarada, te da je u punom kapacitetu stavljen u funkciju besplatni telefonski servis za anonimne prijave građana koje se tiču uskraćivanja prava iz radnog odnosa od strane poslodavaca, preko broja 080-555-555, svakog dana od 07.00 do 20.00 sati.
Konstatovano je da je do sada pristiglo oko 40 prijava kojima se najavljuju potencijalna kršenja prava radnika, te da će inspekcijski organi pomno pratiti ove slučajeve i pojačati inspekcijski nadzor tih subjekata prilikom isplate zarada za januar.
"U saradnji sa socijalnim partnerima pripremljena je i lista najčešćih pitanja i odgovora koja će biti finalizovana na okruglom stolu u Privrednoj komori, nakon čega će biti objavljena na Vladinom veb sajtu https://www.gov.me/mif/evropa-sad. U tom cilju, formirana je i radna grupa koja je dobila zadatak da se u operativnom smislu stara o kontinuiranom i blagovremenom međuresorskom usaglašavanju stavova i ažuriranju jedinstvene liste, kako bi svi prezentovani odgovori bili jasno i precizno formulisani, u funkciji otklanjanja eventualnih nedoumica, bilo pravne, bilo administrativno-tehničke prirode", saopšteno je iz Vlade.
Kao vrlo ohrabrujući primjer koji potvrđuje široku podršku poslodavaca programu „Evropa sad”, naveden je podatak da su nadležne inspekcije tokom januara tekuće godine registovali svega 123 radnika, ili 0,06% od ukupnog broja zapošljenih u Crnoj Gori, kod kojih je zabilježena promjena ugovora o radu sa punog na skraćeno radno vrijeme.
Tim povodom, zadužena je Uprava za inspekcijske poslove da u saradnji sa UPC obavi hitan nadzor kod onih poslodavaca kod kojih su evidentirane ove promjene.
"Izražavajući zadovoljstvo dosadašnjim tokom sprovođenja programa „Evropa sad!“, članovi Koordinacionog tijela su jedoglasni u ocjeni da se implementacija seta novih zakonskih rješenja u okviru Programa odvija vrlo uspješno i planiranom dinamikom, imajući u vidu ukupni društveno-ekonomski ambijent, naslijeđeno stanje i dubinu reformi. Takođe, naglašeno je da nijesu registrovane bilo kakve suštinske prepreke za njegovo sprovođenje u budućem periodu", navodi se u saopštenju.