Premijer Velike Britanije Boris Džonson uputio je poziv crnogorskom predsjedniku Milu Đukanoviću da učestvuje na Samitu svjetskih lidera, kojim će započeti konferencija Ujedinjenih nacija (UN) o klimatskim promjenama u Glazgovu.
“Čast mi je da vas lično pozovem na Samit svjetskih lidera, kojim će započeti 26. konferencija UN-a o klimatskim promjenama u Glazgovu. Svijet gleda i čeka. Zato mi se pridružite na Samitu, koji se održava 1. i 2. novembra, i otvoren je samo za šefove država i vlada”, naveo je Džonson.
On je kazao da se raduje što će dočekati Đukanovića u Glazgovu i na COP26.
“Radujem se saradnji sa vama kako bismo osigurali ambiciozne, trajne i efikasne promjene koje naši ljudi očekuju, a naša planeta zaslužuje”, rekao je Džonson, prenosi Pobjeda.
On je kazao da će svaka nacija na zemlji, na ovaj ili onaj način, osjetiti posljedice klimatskih promjena, tako da i lider svake nacije ima ulogu u borbi.
“Samo udruživanjem možemo izvršiti akciju potrebnu za zaštitu naše okoline, rast naše ekonomije i ostvariti rezultate za naš narod”, naveo je Džonson.
Kako je kazao, COP26 dolazi na prekretnici u borbi protiv klimatskih promjena.
“Budući da mnoge nacije već pate usljed viših temperatura i porasta mora, imamo samo najuži prozor da ograničimo porast globalnih temperatura na 1,5 stepeni Celzijusa”, piše u pismu Džonsona.
Kako je kazao, nauka zahtijeva da se svijet hitno postavi na kredibilan put do „Neto nulte emisije“, pa je od vitalnog značaja da COP26 oslobodi puni potencijal Pariskog sporazuma i signalizira jasnu promjenu brzine prema Okviru UN-a za klimatske promjene.
“Da bi se to dogodilo, potrebno nam je da sve države postave ambiciozne nacionalno utvrđene doprinose i neto nulte obaveze prije novembra - mnoge to već jesu, ali još mnoge moraju to da učine”, rekao je Džonson.
Vlade, kako je dodao, moraju da pojačaju napore na pripremi i suočavanju sa posljedicama klimatskih promjena i da iznesu svoje planove za to.
“I moramo u potpunosti dostaviti finansiranje potrebno svim zemljama da bi ispunile takve ciljeve. Razvijene države moraju odlučno da ispune svoju obavezu da mobilišu 100 milijardi USD finansiranja za klimu godišnje, izlazeći sa ambicioznim obećanjima sada i do 2025. godine”, stoji u pozivu Džonsona.
On je objasnio da te finansije nijesu samo pomoć ili donacija, već je to ulaganje u zajedničku budućnost.
Džonson je kazao da borba protiv klimatskih promjena ne mora da podrazumijeva povlačenje iz modernog svijeta ili kočenje međunarodnog razvoja.
“Umjesto toga, možemo i moramo da vodimo zelenu industrijsku revoluciju, obnavljajući se nakon kovida19 na inkluzivan način koji donosi našim zemljama niže emisije i veći prosperitet”, naveo je Džonson.