Budžet koji je predložila Vlada nije projektovan u skladu sa realnim stanjem u privredi i javnim finansijama, zato će sigurno biti potreban još najmanje jedan rebalans, smatra predsjednik PzP-a Nebojša Medojević.
On je saopštio da dvojac Krivokapić-Spajić nije dorastao izazovu vođenja države u vrijeme velike krize.
“Povećanje poreza i akciza neće popraviti likvidnost budžeta, niti povećati prihode. Samo će još veći broj preduzeća otjerati u zonu gubitaka, jer će povećanje cijena uticati na smanjenje potrošnje i povećanje sive ekonomije”, naglasio je Medojević.
On ističe da se radi o budžetu kontinuiteta iste ekononske politike zasnovane na zaduživanju i potrošnji Vlade, kao što je DPS radio proteklih 20 godina.
“Bez ikakvih rezova u preglomaznoj tekućoj potrošnji i bez ikakve ideje kako rješavati strukturne probleme naše ekonomije - kolaps industrijske proizvodnje i izvoza, nezaposlenost, spoljnotrgovinski deficit, estremno siromaštvo, siva ekonomija”, smatra Medojević, prenosi RTCG
Po njegovom mišljenju, predlog budžeta je nerealan i neodrživ.
“Projekcija deficita na 139 miliona eura je netačna i vjerovatno namjerno lažno postavljena. Deficit budžeta u prva dva mjeseca je 90 miliona eura, a za 12 mjeseci je projektovan na 139 miliona. Ovaj nivo deficita biće probijen najvjerovatnije već u martu. A gdje je još devet mjeseci”, kaže on.
Izvorni prihodi budžeta, dodaje, u decembru 2020. bili su 187 miliona eura, a u januara 2021. samo 88,6 miliona.
P”rimici budžeta na osnovu poreza su pali sa 88,7 miliona u decembru 2020. na 67,4 miliona u januaru 2021. Porez na dohodak pravnih lica je pao sa 17,5 mil na 4 miliona eura, što je posljedica neisplaćivanja zarada, što može biti upozoravajući znak krize nelikvidnosti. Ipak najdramatičniji pad prihoda je u doprinosima gdje je iznos iz decembra 2020 od 80,5 miliona pao na 15,9 miliona u januara 2021. U tom padu je najozbiljnija situacija u padu prihoda po osnovu doprinosa za Fond Pio, sa 50 miliona u decembru 2020 na samo 10 miliona u januara 2021. Slična katastrofa je i sa padom doprinosa za zdravstveno osiguranje gdje je pad sa 26,3 miliona iz decembra 2020 na 5,2 miliona u januara 2021.”, saopštio je Medojević.
Pad primitaka na osnovu poreza na dobit pravnih lica je sa 1.6 miliona na 0,8 miliona u januaru 2021.
“Ovo ukazuje na kvarenje finanijske strukture privrede i ulazak u zonu gubitaka. Primici od PDV su pali sa 47,6 miliona na 44,1 miliona eura u januaru. Ovaj podatak ukazuje na pad uvoza koji je osnovni generator PDV i na pad potrošnje. Imajući u vidu pad uvoza za prva dva mjeseca 2021. za 23,4 % za očekivati je nastavak ovog negativnog trenda”, kazao je lider PzP-a.
Ovakvi trendovi, kako smatra, su morali biti alarm za uzbunu u Vladi.
“Bilo je neophodno izaći u javnost sa programom fiskalnog prilagođavanja jer su troškovi ove parazitske adminsitracije uhljeba DPS, SD, BS astronomski i privreda koja je na koljenima nije u stanju da to finansira. Povećanje poreza i akciza neće popraviti likvidnost budžeta, niti povećati prihode. Samo će još veći broj preduzeća otjerati u zonu gubitaka, jer će povećanje cijena uticati na smanjenje potrošnje i povećanje sive ekonomije”, naglasio je Medojević.
On ističe da preglomaznu administraciju ne može finansirati privreda na ovom nivou ekonomskih aktivnosti.
“Mora se radikalno rezati vladina potrošnja. Nepotrebna radna mjesta se moraju ukinuti, a struktura potrošnje usmjeriti ka produktivnim investicijama koje će podržavati domaću proizvodnju, otvaranje radnih mjesta, supstituciju uvoza i stimulisanje izvoza. Država koja ima dug od 104% BDP i izvoz od 9% BDP i nemaju svoju monetarnu politiku više nema prostora za zaduživanja radi pokrivanja budžetskog deficita i potrošnje Vlade”, kaže lider PzP-a.
Vlada je zaključuje on, poslala budžet koji nije projektovan u skladu sa realnim stanjem u privredi i javnim finansijama.
“Zato će sigurno biti potreban još najmanje jedan rebalans, a ova Vlada će novac od emisije obveznica od 750 miliona eura, potrošiti do jeseni i vjerovatno će biti potrebno novo zaduženje. I ako je Vlada javno obećavala da neće trebati novo zaduživanje u naredne dvije godine, to neće biti tako”, smatra Medojević.
Smatra da ni premijer ni ministar finasija ne poznaju stanje privrede niti prepoznaju stvarne uzroke teške krize u kojoj se nalazimo.
“Ipak je vođenje države u uslovima krize prevelik zaligaj za dvojac Krivokapić - Spajić i da nijesu dorasli izazovima”, zaključio je on.