Nakon dešavanja u posljednje dvije godine teško je vjerovati da se opozicija može ujediniti oko zajedničke platforme za minimalne uslove za održavanje fer i slobodnih izbora, ocijenio je politički analitičar Zlatko Vujović.
On je za Dan rekao da, po svoj prilici, nema spremnosti i zainteresovanosti unutar opozicije za ta pitanja.
"Nepovjerenje je dodatno poraslo, a kampanja uveliko teče. Mislim da su ključne partije već pokrenule svoje ljude i u novim uslovima se spremaju za održavanje izbora”, kazao je Vujović.
On je istakao da su vjerska pitanja potisnula sva ostala, tako da se u toj buci koja je nastala niko neće ni osvrtati na pitanja izbornih uslova, čak i ako bi se na tome ozbiljno poradilo, pa i ako bi se usvojile određene izmjene, vremena za implementaciju gotovo da nema.
Vujović smatra da su opozicione partije propustile veliku šansu da uz podršku Evropske unije (EU) unaprijede izborno zakonodavstvo.
"Veliko je pitanje kad će naše društvo imati tako veliku šansu za izbornu reformu. No, s druge strane, treba biti svjestan da to što je na kraju dogovoreno između onih koji su učestvovali u radu odbora ne znači da je no definiciji bilo dobro", kazao je za Dan Vujović.
Politički analitičar Dragiša Janjušević kazao je da dosadašnja iskustva govore da će opozicija imati različite pristupe u rješavanju krize, odnosno u izmjenama izbornog zakonodavstva u samoj izbornoj godini.
"Mišljenja sam da će dominirati Zakon o slobodi vjeroispovijesti, gdje će glavni akter biti Demokratska partija socijalista (DPS) i Mitropolija crnogorsko-primorska, što će opoziciju staviti u drugi plan, a što je svakako i bila namjera DPS-a, kako bi izgradio što bolju poziciju u izbornoj godini”, rekao je Janjušević.
Kako je rekao za Dan, opozicija, ukoliko ne bude imala jedinstven pristup ili platformu u rješavanju problema, rizikuje veliki pad, odnosno apstinenciju, koja može riješiti izbore u korist DPS-a, koji nikad slabiji nije ušao u jednu izbornu godinu.
Prema njegovim riječima, ukoliko se opozicione strategije budu kretale u različitim pristupima, od tehničke vlade do bojkota izbora, DPS će to koristiti eksploatišuću identitetska pitanja.
"Oni će prvenstveno preko Zakona o slobodi vjeroispovijesti tražiti svoju šansu za još jedan četvorogodišnji mandat", zaključio je Janjušević.
Programski direktor Građanske alijanse Boris Raonić kazao je da je inicijativa Socijalističke narodne partije (SNP) za sastanak opozicije na temu izbornih uslova na tragu njihove dosadašnje odgovorne politike, čiji je cilj objedinjavanje opozicione političke scene.
“Teško je očekivati dijalog i koordiniranu akciju među onima koji se gađaju u Skupštini, koji jedne druge nazivaju najprizemnijim imenima, a pri tome jedni su u bojkotu, drugi su ga prekinuli, a treći ni sami ne znaju gdje su", zaključio je Raonić.