Premijerski sat je završen i biće nastavljen sjutra. Predsjednik Vlade Duško Marković odgovarao je na pitanja poslanika Marte Šćepanović, Nebojše Medojevića, Andrije Vuksanovića, Miodraga Lekića, Raška Konjevića i Borisa Mugoše
On je, odgovarajući na pitanje poslanice DPS-a Marte Šćepanović kako ocjenjuje socijalni dijalog Vlade sa sindikatima i poslodavcima, koji se tiče zakonia o PIO, radu, minimalnoj zaradi, rekao da su u Vladi veoma posvećeni socijalnom dijalogu., podsjetio da je “skoro 18.000 građana zaposleno od početka mandata ove vlade".
PV @DuskoMarkovicCG#PremijerskiSat: Vlada ne donosi populističke mjere. Gotovo 18.000 je novozaposlenih u našem mandatu, gradimo #AutoputBarBoljare i gradimo ili rekonstruišemo stotine kilometara puteva, škole vrtiće, zdravstvene objekte… To je rezultat našeg ekonomskog rasta. pic.twitter.com/rqY0QL1N2W
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) 28. мај 2019.
“U proteklih 11 godina rada Socijalnog savjeta napravili smo krupne iskorake u oblasti socijalnog dijaloga”, rekao je Marković.
Kad je riječ o Zakonu o PIO, on je rekao da će se preispitati zakonski uslovi za ranije penzionisanje.
“Cilj vlade je održivost penzijskog sistema, veća pravednosti i adekvatnost penzijskih davanja”, rekao je Marković.
Vlada se, kako je rekao, odgovorno prihvatila unapređenja standarda zaposlenih sa minimalnom zaradom.
“U tom cilju uradili smo analizu koja je kao optimalno pokazalo povećanje minimalne zarade za 15 odsto”, istakao je Marković.
Odgovarajući na pitanje poslanika DF-a Nebojše Medojevića, kojeg je interesovalo da li će Vlada Crne Gore prekinuti diplomatske odnose s Rusijom nakon presude u kojoj se tvrdi da su državni organi i službe te države učestvovale u pokušaju ubistva tadašnjeg premijera.
“Nigdje ne stoji tvrdnja da su državni organi Rusije učestvovali u pokušaju ubistva tadašnjeg premijera Mila Đukanovića”, odgovorio je Marković, poručujući da će Vlada Crne Gore strpljivo i razumno nastojati da te odnose podigne na viši nivo.
PV @DuskoMarkovicCG#PremijerskiSat: CG neće prekinuti diplomatske odnose sa Rusijom, već će strpljivo i razumno nastojati da ih podigne na viši nivo. Ne postoje rizici po mir i stabilnost CG nakon presuda za pokušaj terorizma, neće ih biti ni nakon donošenja pravosnažne presude. pic.twitter.com/H2rcmaV9s9
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) 28. мај 2019.
“Vjerujem da takvo vrijeme dolazi”, rekao je Marković.
On tvrdi i da ne postoje rizici po mir i stabilnost u Crnoj Gori, nakon presuda za pokušaj terorizma, navodeći da ih neće biti ni nakon donošenja pravosnažne presude.
“Da li će neko, u nastojanju da izbjegne suočavanje s pravdom, posegnuti za nekim neracionalnim aktivnosti, to vi bolje znate od mene”, rekao je Marković.
Medojević je rekao da su Srbi naša brača te da nisu remetilački faktor u Crnoj Gori.
“Oni su učestvovali u kreiranju ove države. Opasno je sa aspekta stabilnosti polovinu države pretvarati u neprijatelje”, rekao je Medojević.
Na pitanje poslanika Socijaldemokartske partije Raška Konjevića o politici vlade u oblasti racionalizacije javne uprave i činjenica da je 2018. u odnosu na 2017. naplaćeno manje akciza na duvanske proizvode za 20 miliona eura, Marković je kazao da, prema podacima Ministarstva finansija, obim prodaje duvanskih proizvoda za prva četiri mjeseca 2019. godine iznosi 176,54 t i u odnosu na isti period prethodne godine (131,52 t), veći je za 34,23%. Takođe, podaci o količini poručenih akciznih markica za prva četiri mjeseca 2019. godine pokazuju da je u odnosu na isti period prošle godine poručeno oko 32% više akciznih markica.
PV @DuskoMarkovicCG#PremijerskiSat: Plan racionalizacije javne uprave i većina mjera Fiskalne konsolidacije daju rezultate. U Vladi smo zaustavili zapošljavanje, ali nemamo mehanizme za druge organe vlasti. pic.twitter.com/3fcnsjotWQ
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) 28. мај 2019.
Predstavnika kluba SNP-Demos Miodraga Lekića interesovalo je da li je skandalozni korupcionaski čin, u kojem bankar režima nezakinito daje novac funkcioneru DPS-a za izborne potrebe, normalna pojava koja treba da prođe bez posledica za vrh vlasti.
"Izabrali ste da se vratite na pitanja na koja su institucije dale ili su u postupku davanja odgovora", odgovorio je Marković.
On je rekao da pravna država funkcioniše, uz podsjećanje da je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) zbog kršenja Zakona o finansiranju političkih partija kaznila DPS u maksimalnom iznosu.
"Aktivnosti koje sprovodi tužilaštvo nijesu zaobišle ni bivšeg gradonačelnika Podgorice. Da li će neki događaj proći bez posljedica, ne odlučujem ja nego nadležne institucije", pojasnio je Marković.
Prvi čovjek crnogorske vlade je rekao i da konstantno poziva na dijalog: "Naše razlike mogu biti prevaziđene u otvorenom dijalogu".
Još jednom je ponovio spremnost na dijalog.
"Objasnite vašim kolegama u opoziciji da dijaloga nema bez DPS-a. DPS je realna i stvarna, a ne fiktivna politička snaga što god mislili o njenom rukovodstvu", poručio je Marković.
Opozicioni moto "Nikad s DPS-om", kako je rekao, znači "nikada sa političkom većinom u Crnoj Gori makar za sad". Odgovor na to, smatra premijer, daće građani na izborima.
Još jednom je pozvao opoziciju da parlament bude jedino mjesto dijaloga za sve partije.
Lekić je u odgovoru Markoviću istakao da je ipak izbjegao komentar na pitanje o aferi Koverta koja je, kako je rekao, sramota za Crnu Goru.
Predsjednik Vlade Duško Marković je, odgovarajući na poslaničko pitanje Janka Vučinića u vezi vojnog poligona na Sinjajevini, poručio da neće biti nikakve izgradnje na ovom prostoru i da to nije bilo, niti će biti u planu Ministarstva odbrane.
Odgovarajući na pitanje poslanika Janka Vučinića koje se tiče izgradnje malih hidroelektrana i vojnog poligona na Sinjajevini, Marković je kazao da su dosadašnje koncesije i izgradnja mHE dali značajne doprinose našem energetskom bilansu. Navodi da Vlada pažljivo prati i prigovore građana i procjenjuje da li su oni utemeljeni.
"To je odluka odgovorne vlade, zbog toga smo juče još jednom dali nalog Ministarstvu ekonomije da još jednom pogleda svaki papir i da vidimo da li je tu napravljen neki propust, koji bi nam dao osnova da definišemo svoj pristup”, kazao je Marković.
On je naveo da Vlada u ovom slučaju, pored odgovornog odnosa prema svakom prigovoru građana registruje i politizaciju tog, kako je kazao, veoma važnog pitanja.
“Vidimo opozicione lidere i predstavnike političkih stranaka, kojih nema u Parlamentu, osim kada treba da uzmu svoju zaradu, ali su veoma prisutni na tim skupovima od Plava, Andrijevice, pa sve do Bukovice”, kazao je Marković.
Premijer kaže i da Vlada prvenstveno vodi računa o prigovorima građana.
“Ako sva dokumentacija bude validna, a vjerujem da je validna, Vlada će uvažiti interese mještana, gdje je planirana gradnja mHE možemo se opredjeliti, iz razloga cjelishodnosti, da to ne radimo, ali da napravimo štetu koncesionaru, jer država mora da ispunjava svoje ugovorne obaveze. Ne radi se o kampanji nego o odgovornom pristupu onome što su upozorenja građana koja dobijamo”, zaključio je Marković.