Dio podgoričkih dnevnika objavio detalje sporazuma organizatora protesta "Odupri se" sa opozicijom. Evo šta piše u "Sporazumu za budunost":
Iako niko iz pokreta “Odupri se” koji organizuje proteste u Podgorici nije želio da otkriva šta je tačno na sinoćnjem sastanku usaglašeno sa predstavnicima opozicije, u medijima su procurili detalji dogovora.
Džemal Perović, je ispred organizatora protesta saopštio kako će pun sadržaj sporazuma biti poznat tek u subotu, kada će ga potpisati lideri svih opozicionih partija.
Dnevni list Dan prenio je da su u novom tekstu sporazuma sa inovirane tačke 4. i 5. tačkom, dok su prve tri tačke iste kao u prvoj verziji dokumenta koju su ponudili organizatora protesta.
Tačka četiri predviđa da su potpisnici sporazuma saglasni da se o daljim oblicima zajedničkog vaninstitucionalnog djelovanja dogovaraju u narednom periodu radi ostvarenja ovog sporazuma.
U tački 5 navodi se da će “Vlada građanskog jedinstva u potpunosti biti posvećena evropskim integracijama i truditi se da po mogućnosti ubrza pregovarački proces”.
U prvobitnoj verziji sporazuma organizatora protesta i opozicije bilo je predviđeno da buduća vlada građanskog jedinstva ni na koji način ne utiče na mijenjanje spoljnopolitičkog kursa Crne Gore.
Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, sporazum koji je sinoć dogovoren predstavlja kombinaciju tri različita dokumenta, od kojih je jedan onaj koji su prvobitno iznijeli predstavnici pokreta “Odupri se i dvije različite platforme koje su potom predložili Demokratski front i Socijaldemokratska partija.
Pozivajući se na dva neimenovana izvora iz dvije različite partije, Pobjeda navodi da u sporazumu nema stava o obaveznom bojkotu parlamenta, što je bio sastavni dio prvobitnog “Sporazuma za budućnost”.
List je prenio tvrdnje neimenovanih izvora prema kojima su se sva koplja suštinski lomila oko tog pitanja.
Prema tim izvorima predstavnici DF-a i SDP-a su istrajali u stavu da bi bojkot parlamenta bio besmislen jer bi bilo onemogućeno sprovođenje i pregovora o izbornim uslovima i ispunjavanje zahtjeva o tehničkoj vladi zbog čega je dogovoreno da tog pitanja u sporazumu nema, odnosno da se partije mogu vratiti u parlament.
Pobjeda u formi nezvaničnog saznaje i da je uz protivljenje dijela učesnika razgovora, ostao član sporazuma koji predviđa vladu na paritetnom principu, od kojih bi jednu trećinu činila vladajuća koalicija, jednu trećinu opozicija a jednu trećinu nezavisni intelektualci i NVO sektor.