Centar za demokratsku tranziciju (CDT) apelovao je danas na opštinske izborne komisije (OIK) da imenuju i objave sastave biračkih odbora za svako biračko mjesto.
Rok za imenovanje biračkih odbora na predsjedničkim izborima 15. aprila, ističe večeras u ponoć.
Direktor CDT-a Dragan Koprivica, smatra da je je objavljivanje sastava biračkih odbora, važan preduslov za zakonitost izbornog procesa, ali i neophodna pretpostavka njegove transparentnosti.
Koprivica je rekao da se rješenje o imenovanju biračkih odbora trenutno može naći samo na sajtu OIK-e Mojkovac.
"Apelujemo na OIK-e da ovu obavezu ispune u zakonskom roku, i na sajtovima objave personalne sastave biračkih odbora", naveo je Koprovica.
On je kazao da se ne smije dozvoliti da se na i ovim izborima ponovi situacija sa parlamentarnih u kojoj je personalni sastav organa za sprovođenje izbora nepoznat građanima.
Koprivica je ocijenio da posebnu pažnju treba obratiti na imenovanje biračkih odbora u Beranama i Ulcinju.
"Nakon nedavno održanih izbora u ovim opštinama još nije formirana lokalna vlast, i zbog nedostatka preciznih zakonskih odredbi postoje nedoumice o načinu njihovog formiranja", smatra Koprivica.
On je podsjetio da Zakon propisuje da se u stalni sastav biračkih odbora predsjednici imenuju shodno proporcionalnoj zastupljenosti partija u lokalnom parlamentu, a članovi tako što se imenuju po dva predstavnika vlasti i opozicije.
"Kako u ovim opštinama vlast još nije formirana, tako nije moguće dosljedno implementirati ovu odredbu. Očekujemo da se za ovaj problem hitno iznađu pravno održiva rješenja, jer bi kašnjenja mogla ugroziti nesmetano i zakonsko provođenje izbornog procesa", rekao je Koprivica.
On je upozorio da se i na predsjedničkim izborima nastavlja praksa netransparentnosti OIK-a, uprkos zakonskoj obavezi da na svojim internet stranicama objavljuju sve akte i podatke od značaja za sprovođenje izbora.
"Državna izborna komisija (DIK-a) i OIK-e još suštinski ne shvataju značaj blagovremenog objavljivanja važnih informacija o izborima ishvataju to kao neprijatnu obavezu. Ukoliko želimo transparentan izborni proces ova praksa mora mijenjati", ocijenio je Koprivica.
On je kazao da OIK iz Berana, Gusinja, Kolašina, Kotora, Petnjice, Plužina, Rožaja i Žabljaka, na svojim stranicama, nije objavilo nikakve informacije o predsjedničkim izborima.
"Pet OIK-a, Nikšić, Plav, Pljevlja, Podgorica i Ulcinj, ima objavljene samo neke informacije, a za deset OIK-a (Andrijevica, Bar, Bijelo Polje, Budva, Cetinje, Danilovgrad, Herceg Novi, Mojkovac, Šavnik i Tivat) se može reći da objavljuju sve ili većinu potrebnih informacija", naveo je Koprivica.
On je kao primjer dobre prakse istakao OIK-e Mojkovac, koja na svojoj stanici, do sada, objavljuje sve potrebne akte.
Koprivica je rekao da ni DIK nije unaprijedila svoju transparentnost na tom polju, i da nije, uprkos preporukama domaćih i međunarodnih posmatrača objavila značajna dokumenta o izborima.
On je podsjetio da je jedna od preporuka ODIHR-a da DIK treba da blagovremeno objavljuje sva relevantna dokumenta, uključujući i odluke, kao i da medijima treba omogućiti pristup svim sjednicama DIK-e.
Koprivicia je kazao da se na sajtu DIK-e, od brojnih odluka i mišljenja koje je donijela prethodnih sedmica mogu pronaći samo rješenja o utvrđivanju kandidatura, i zaključci o imenovanju opunomoćenih predstavnika.
"Medijima i dalje nije omogućeno da prate sjednice, tako da javnost ostaje uskraćena za važne informacije o kojima se raspravlja na sjednicama ovog tijela", rekao je Koprivica.