Svi javni akteri, u prvom redu vrh vladajuće partije, treba da saopšte stavove o izborima naredne godine, bez skretanja pažnje sa suštinskih tema, ocijenio je lider Demosa Miodrag Lekić.
On je kazao da su članovi vrha vlasti, umjesto ozbiljnih reformskih poteza i odgovora na izvještajna upozorenja Evropske unije (EU) o ozbiljnom zastoju rezultata u oblasti kriminala i korupcije, otvorili „sezonu takmičanja u javnom idolopoklonstvu koje gotovo dobija ritualno religiozne forme“.
„Sve je usmjereno prema voljenom predsjedniku Demokratske partije socijalista (DPS), kome se partijski drugovi udvornički javljaju da je najbolji od svih mogućih, uz javnu molbu da se kandiduje za predsjedničke izbore“, navodi se u izjavi Lekića.
Prema njegovim riječima, u ovoj kič predstavi kulta ličnosti prednjače bezlični članovi stranke koji se grčevito bore za trajanje statusa kvo iz straha od reformi i konstituisanja pravne države.
„U svemu ovome građani mogu da uoče i egzaltirani aktivizam Filipa Vujanovića, koji je konačno zauzeo javni stav, saopštavajući lojalnost svom šefu“, kazao je Lekić.
Kako je naveo, paralelno sa manifestacijama javnog sluganstva, službe lidera DPS-a Mila Đukanovića režiraju, kao u njegovom posljednjem intervjuu, skrivene ali precizne poruke premijeru Dušku Markoviću.
„U interviju se navodno spontano nabrajaju Markovićevi gafovi i sumnjivi potezi koji mirišu na izdaju, ali širinom i humanizmom samog Đukanovića premijeru se daje i određena šansa da se popravi“, tvrdi Lekić.
On je ocijenio da ta „otvorena sezona takmičenja u ljubavi prema šefu vladajuće partije“ ima i svoju konkretnu političku funkciju.
„Namjerno se skreće pažnja sa politički suštinske teme u zemlji, a to su unutrašnja i međunarodna upozorenja o mogućnosti da svi izbori u 2018. budu nepriznati ako se primjedbe OEBS-a ne pretoče u zakonske norme“, kazao je Lekić.
Prema njegovim riječima, javna poruka šefa delegacije Evropske unije u Podgorici je saopštena u eksplicitnoj formi.
Jasno je, kako je naveo Lekić, da cimentiranjem političko institucionelane krize od vrha vlasti, na čelu sa Đukanovićem, ne postoje u ovom trenutku uslovi da se preporuke OEBS-a pretoče u zakonske norme.
„Zato svi javni akteri, u prvom redu vrh vladajuće partije na čelu sa Đukanovićem, ali i vlada Markovića, treba da se u ovoj fazi, bez skretanja pažnje na političko-provincijske spektakle kulta ličnosti, saopšte stavove o izborima iduće godine“, smatra Lekić.
To, kako je naveo, pod pretpostavkom da žele da se izbjegne „dolazeći haos koji nas čeka u uslovima nemanja ozbiljne inicijative za prevazilaženje očigledno duboke, paralizujuće krize, u prvom redu na štetu građana“.
„Vrh crnogoske vlasti, umjesto ideološkog rituala i odnosa prema šefu partijske vlasti, treba da se javno odredi i upozna domaću javnost i međunarodne da li će se u postojećim stanju potpune društvene statičnosti i duboke političko institucionlne krize preporuke OEBS-a biti pretvorene u zakonske norme i time se demokratski unaprijede izborni uslovi“, kazao je Lekić.
Vlast, dodao je on, treba da se izjasni i o tome da li u slučaju istih izbornih pravila, bez implemetacija preporuka OEBS-a, namjerava da organizuje izbore i na njima učestvuje smatrajući ih legitimnim.