Specijalno državno tužilaštvo odbacilo je krivičnu prijavju MANS-a podnijetu zbog kredita za čije obezbijeđenje je kao hipoteka bilo stavljeno zemljište Solane „Bajo Sekulić“, jer je nastupila zastarjelost krivičnog gonjenja.
Direktor Istraživačkog centra MANS-a, Dejan Milovac, kazao je na konferenciji za novnare da je ta nevladina organizacija u aprilu prošle godine podnijela krivičnu prijavu protiv tadašnjeg direktora Uprave za nekretnine, Mića Orlandića i načelnika njene područne jedinice u Ulcinju, Dževdeta Čaprićija, kao i protiv više osoba iz Prve i Crnogorske komercijalne banke (CKB), koji su omogućili da se nezakonito upiše hipoteka na tom zemljištu.
„Prije par dana smo dobili povratnu informaciju od Tužilaštva, nakon godinu istrage, kojom se odbacuje krivična prijava MANS-a, ali ne iz razloga nepostojanja krivičnog djela, već zbog zastare“, rekao je Milovac.
On je naveo da je MANS u krivičnoj prijavi teretio Orlandića za nesavjesno obavljanje službene dužnosti nadzora, jer je, kao direktor Uprave za nekretnine, morao imati informaciju da njegov podređeni u ulcinjskoj područnoj jedinici vrši krivično djelo tako što nezakonito upisuje hipoteku na zemljište ulcinsjke Solane.
„Radi se o nekoliko kredita ukupne vrijednosti od 5,2 miliona eura, koji su uzeti kod CKB i Prve banke i za koje je kao kolateral stavljeno zemljište koje nije bilo u vlasništvu Solane, odnosno bilo je, a i danas je, vlasništvo države. Solana, odnosno tadašnji vlasnik Eurofond, imao je samo pravo korišćenja i samim tim ni u kom slučaju ta imovina nije mogla poslužiti kao kolateral za obezbijeđenje kredita“, tvrdi Milovac.
On je saopštio da je tužilac Saša Čađenović, koji je odbacio krivičnu prijavu MANS-a, cijenio da nije postojala šteta po javni interes, odnosno državni budžet, da je imovina i dalje na mjestu na kojem jeste i da hipoteke nijesu realizovane.
„Osim toga, on je cijenio i da nije postojala korist za one koje je MANS osumnjičio da su kršili zakon. Radi se o nekoliko kredita od 5,2 miliona eura, što jeste direktna korist po osobe koje su bile uključene u tu transakciju“, kazao je Milovac.
MANS je, kako je dodao, već poslao pritužbu Vrhovnom državnom tužiocu na takvo postupanje Čađenovića.
„Očekujemo da ćemo u narednom periodu imati neku sankciju kada je u pitanju taj tužilac“, rekao je Milovac.
Pritužba se odnosi na rješenje o odbacivanju krivične prijave. Vrhovno državno tužilaštvo ima zakonsku mogućnost da, ako pritužbu ocijeni osnovanom, vrati predmet na ponovno postupanje i da Čađenoviću da instrukcije prema kojima bi morao postupiti.
Milovac je saopštio da Čađenović nije našao ništa nezakonito u tome što je neko došao i stavio državnu imovinu pod hipoteku i uzeo za sebe i svoje kompanije kredite.
„Tih 5,2 miliona eura kredita nijesu uzeti za revitalizaciju Solane, već za treće povezane firme vlasnika Eurofonda, Veselina Barovića. Osim toga, nemamo informaciju kako su potrošeni. Prema toj logici bilo ko od nas može sjutra da pođe u banku i da traži da pod hipoteku stavi zgradu Vlade ili Skupštine“, dodao je Milovac.
On je podsjetio da je Čađenović tužilac kojem je bio dat u postupanje i predmet protiv bivšeg gradonačelnika Podgorice, Miomira Mugoše, za slučaj Carine, odnosno zemljište na Starom aerodromu, što je takođe jedna od krivičnih prijava koju je podnio MANS.
Čađenović je, kako je rekao Milovac, takođe odbacio tu krivičnu prijavu.
Pravni savjetnik MANS-a, Veselin Radulović, objasnio je da rješenja tužioca koja se odnose na Solanu ne sadrže elementarno razumna obrazloženja.
„Konstatovati da u ovom slučaju nije niko pribavio imovinsku korist je skandalozno“, naveo je Radulović.
On je kazao da slučaj Solane nije pojedinačni, već da poprima elemente „neke pojave u tužilaštvu“.
„Šta tužioci rade kada žele da na ovakav način da odbace krivičnu prijavu? Oni prvo konstatuju da nema imovinske koristi. Samim tim promijene kvalifikaciju krivičnog djela tako što stave lakše krivično djelo, što utiče da rok zastare bude znatno kraći. Nakon toga konstatuju da je nastupila zastara krivičnog gonjenja“, rekao je Radulović.
On je naveo da u Krivičnom zakoniku trenutno postoje odredbe koje propisuju da krivična djela korupcije u privredi ne zastarijevaju što je, kako je ocijenio, dobro rješenje.
„Međutim, prosto je nevjerovatno da imamo zakonsko rješenje koje tako tretira korupciju u privredi, a sa druge strane zastarijevaju krivična djela korupcije u javnom sektoru one koja je najopasnija“, zaključio je Radulović.
MANS je krivičnu prijavu, osim protiv predstavnika Uprave za nekretnine i CKB i Prve banke, podnio i protiv predstavnika kompanija Absolute i Flash.