Demokratska partija socijalista (DPS) je, povlačanjem iz skupštinske procedure izmjene Zakona o državnim praznicima, pokazala da je spremna na sve da bi sačuvala vlast, ocijenio je lider Demosa, Miodrag Lekić.
Lekić je ocijenio da je kukavička odluka premijera Duška Markovića da povuče iz skupštinske procedure izmjene Zakona o državnim praznicima, kojima je predviđeno da 13. novembar, dan rođenja Petra Drugog Petrovića Njegoša, bude državni praznik.
„Odluka koalicione družine u vladi i krnjem paralamentu je nova potvrda sloma svih temeljnih vrijednosti u ovoj zemlji i dodiruje jedno od najosjetljivijih, rijetko nespornih, mjesta u samosvijesti ovog naroda“, naveo je on.
Prema riječima Lekića, ogromna većina dobro zna da bez Njegoša ne bi bilo Crne Gore, ne samo zbog državničke uloge tog prosvećenog vladara, već, dodao je, još više zbog činjenice da je svojim velikim književnim – filozofskim dijelom izrazio sintezu i smisao njene istorije.
„Naravno, ovaj skandal sa zakonom ništa ne govori o Njegošu. On govori o formatu grupe neodgovornih neznalica i trgovaca koja i istorijski svetionik zemlje stavlja na sto gdje se dijeli različiti plijen pod sjenkama ogoljenih koruptivnih interesa“, dodao je on.
Lekić je poručio da je DPS, povlačenjem zakona, pokazao da je spreman, „bukvalno na sve nemoralne i ponižavajuće radnje da bi sačuvao vlast“.
Kako je rekao, grupa bošnjačkih političara, koja odavno ni blizu ne zastupa volju većine bošnjačkog naroda u Crnoj Gori, se izgleda iz konfora svojih „novodobijenih političko-koalicionihstanova i kalifatskih snova drsko i agresivno okomila na najvećeg pjesnika slobode koji je kao takav postao izraz dubokog kolektivnog osjećanja“.
„Ne baveći se onim što se sve krije iza ovog sramnog čina – da li neznanje, lični kompleksi, instrukcije sa strane ili nešto četvrto – jasno je da je bošnjačko (čitaj grupica klero-etničkih bošnjačkih političara) – depesevska kooprodukcija pokušala da ponizi Crnu Goru, da uvrijedi njene građane“, naveo je Lekić.
Posebno one građane, dodao je, kojim divljenje prema Njegoševom blistavom umu, ne smeta da visoko cijene i vole dijelo Bjelopoljca Ćamila Sijarića, da ne govori o Meši Selimoviću.
„Umjesto da državna elita podstiče kulturnu sintezu ukupnog nasleđa, dakako slovenskog i orijentalno-islamskog, sve to kao integralnih komponenti crnogorske kulture (ili ako neko voli više – kulture u Crnoj Gori) ovdje nedorasla, provincijska, novokomonovana elita mafijaške vokacije i prakse bestidno trguje, pa i sa vjersko-političko-ideološkim inžinjerinzima kako bi ojačali frontove međunacionalnih, međureligijskih, međudržavnih konfrotacija“, kazao je Lekić.
Sve, rekao je, kratkoročno i dugoročno, na štetu Crne Gore.
„Srećom, Njegoš je besmrtan. Takvim su ga, u mnogim opisima, smatrali još njegovi slavni savremenici. Takvim ga danas izučavaju po svijetu na raznim katedrama. Takav ostaje u samosvijesti ogromne većine građana ove zemlje. Ovo je samo domaća bruka. Ipak, dovoljno velika“, zaključio je Lekić.