Pokušaj terorističkog akta u Crnoj Gori nešto je što treba da zabrine, i vrlo brzo će imati zaokružen čitav slučaj, koji će pravno i procesno biti čist kao suza, poručio je potrpredsjednik Vlade i zamjenik predsjednika DPS-a.
On je u emisiji Živa istina rekao da nije dobro što je pokušaj napada stavljen u kontekst izbornog procesa.
"I to prije svega od strane onih koji su doživjeli poraz na izborima", rekao je Marković.
On je kazao da cijeli slučaj nadležni organi moraju da dovedu do kraja, i apelovao je na političare da ne dolivaju ulje na vatru.
Kako je dodao, službe Crne Gore i Srbije intenzivno razmjenjuju informacije.
"Iz svega proizilazi da su stvari veoma ozbiljne", rekao je Marković.
On je rekao da je važno da se oda poštovanje i priznanje Agenciji za nacionalnu bezbjednost, policiji i Specijalnom tužilaštvu što su očuvali mir i stabilnost u Crnoj Gori.
Marković je objasnio da je otkrivanje akcije počelo isključivo na teritoriji Crne Gore.
"Na tom nivou informacija i u toj fazi nije bilo razloga za saradnju sa bilo kim drugim. Zato to nije odraz nepovjerenja prema organima Srbije", tvrdi Marković.
Kako je rekao, ništa ne ukazuje da su vlasti Srbije imale bilo kakvu dodirnu tačku sa ovim slučajem.
Marković je odgovorio i na pitanje da li je realno da ni u jednom presretnutom razgovoru nijesu pomenuti politički subjekti za čiji račun su uhapšeni angažovani.
"Ne moraju uvijek političari biti u direktnoj sprezi sa nekim ko radi u njihovo ime. Svakako, neće biti razloga za skrivanje bilo koje činjenice", rekao je Marković.
On smatra da drama o osujećenom terorističkom napadu nije uticala na rezultat izbora, prenosi Antena M.
Marković je poručio da više neće dozvoliti da se svaki izbori pretvore za borbu za mir i stabilnost Crne Gore.
Na pitanje da li je vrh DPS-a odlučio ko će biti novi mandatar, Marković je kazao da će se o tome odlučiti najvjerovatnije naredne sedmice.
On je na pitanje da li ima okvirnu procjenu odnosa snaga za i protiv NATO-a u novom sazivu Skupštine, ocijenio da će najmanje 46 poslanika podržati članstvo.
"Najmanje 46 je za. Ne vjerujem da bi opozicioni status mogao da utiče na stav partija koje su programski za ulazak u Alijansu", uvjeren je Marković.
Oni je saopštio da u DPS-u smatraju da je došlo vrijeme da grade ili formiraju vlast sa svima koji Crnoj Gori misle dobro.
“Mi ćemo i dalje našu političku aktivnost usmjeravati u tom pravcu i čekati da naša politička opozicija sazri. Njihovo političko sazrijevanje teče, međutim, sporo", ocijenio je Marković.
On je rekao da su već odlučili da pozivaju tradicionalne koalicione partnere da uđu u proces formiranja parlamentarne većine, utvrđivanje programskih principa nove Vlade i njen izbor.
“Vjerujem da će naši koalicioni partneri već sjutra u vezi sa tim imati stav", kazao je Marković.
On je naglasio da će nakon toga vidjeti da li ima neko ko želi da iskoči iz ovog "opozicionog antidržavnog ludila".
"Mi negdje vjerujemo da ima takvih ljudi i u ovoj političkoj strukturi koja je prešla ovaj izborni cenzus, ali nijesmo obavezni da ih čekamo na štetu ove države", poručio je Marković.
On je ocijenio da je Vlada izbornog povjerenja bila zajednička politička potreba.
"Mi smo pružili šansu, imali smo najbolje namjere. Nijesu iskoristili, da li zbog toga što ne žele ili ne razumiju politiku vidjećemo. Ali mi sada imamo naše tradicionalne partnere. Imamo sasvim dovoljnu većinu, sa njima stabilnu većinu, bez ucjena”, naveo je Marković.
Prema njegovim riječima, nova Vlada koja bude formirana biće Vlada na jasnim programskim opredjeljenjima i interesu države.
“U tom smislu nikakve ucjene DPS neće dozvoliti", naglasio je Marković.
On je kazao da vjeruje da sa manjinskim partijama i Socijaldemokratama imaju političke snage i kadrovskog kapaciteta da se otvorenim pitanjima pozabave u najkraćem roku, da ih riješe i dalje nastave da rade na progresu Crne Gore.