Vlada i DPS otvoreni su da u granicama Ustava, zakona i dobre političke prakse razmotre nekoliko spornih pitanja, kako bi sa opozicijom potpisali sporazum o sprovođenju fer izbora, poručio je potpredsjednik Vlade Duško Marković.
On je danas razgovarao sa ambasadorkom Njemačke u Podgorici, Elizabet Gudrun Štajnaker.
Marković je, kako je saopšteno iz Vladinog Biroa za odnose s javnošću, ukazao na odlučnost Vlade i DPS, kao njenog najvećeg konstituenta, da kroz aktuelnu ponudu umanji distancu između vlasti i opozicije.
Prema njegovim riječima, dijapazon od sedam ponuđenih mjesta u Vladi, i više desetina po dubini državne i lokalne uprave, kao i prisustvo u organima upravljanja javnih preduzeća – predstavljaju nesumnjivu garanciju da oni žele da otklone svaku sumnju u pripremu izbornog procesa.
„Otvoreni smo da u granicama Ustava, zakona i dobre političke prakse razmotrimo još nekoliko spornih pitanja, kako bismo dodatno otvorili prostor za zaključenje sporazuma“, poručio je Marković.
On je ocijenio da je Vlada, kroz suštinski dijalog sa opozicijom, učinila snažan iskorak radi stvaranja uslova za puni legitimitet izbornog procesa koji će uslijediti.
„Uspješan dogovor kojem težimo je nova politička vrijednost, i očekujem da će to biti prepoznatljiv impuls za buduću političku praksu u Crnoj Gori“, smatra Marković.
On je kazao da je uvjeren da će, ukoliko se sporazum potpiše, naredni period potvrditi da se radi o modelu otvorenih vrata za rješavanje najvažnijih državnih pitanja iz širokog dijapazona njenih potreba, uz učešće demokratske opozicije kad god je to legitimna potreba Crne Gore.
Štajnaker je, kako je saopšteno, kazala da Njemačka posvećeno analizira sve aspekte započetog političkog dijaloga u Crnoj Gori, i da je zainteresovana za postizanje sporazuma između vlasti i opozicije.
„Ambasadorka Štajnaker je saglasna da bi potpisivanje sporazuma bilo značajno i sa stanovišta NATO i EU integracija, jer bi se taj čin odrazio kao demokratski iskorak kako vlasti, tako i opozicije“, kaže se u saopštenju.
Ona je, kako se navodi, ohrabrila dalji rad onih aktera političkog dijaloga kod kojih je evidentan konstruktivni pristup.
„Sagovornici su ocijenili i da dvije države imaju odlične bilateralne odnose, te da će se jačanju saradnje u ekonomskoj i privrednoj sferi u budućnosti posvetiti dopunska pažnja“, zaključuje se u saopštenju.