Izvještaj Evropske komisije (EK) o napretku Crne Gore u kome se ocjenjuje da partije treba opet da uspostave konstruktivan dijalog u parlamentu, očekivan je, saopšteno je iz Pozitivne Crne Gore.
Politički direktor Pozitivne Aleksandar Ražnatović podsjetio je da je ta partija pozvala sve političke subjekte na dijalog u parlamentu kako bi se u potpunosti zaokružilo i primjenilo izborno zakonodavstvo, na kojem je cijela opozicija insistirala.
"Dodatno je neophodna, kako se i u izvještaju EK navodi, elektronska identifikacija birača, pa je u tom pravcu Vlada dužna da obezbijedi sva neophodna finansijska sredstva za njenu primjenu i edukaciju. Bez pune primjene izbornog zakonodavsta ne može se ići na predstojeće izbore", poručio je Ražnatović.
On je je kazao da je Pozitivna ukazivala na nedostatak mjerljivih rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije na visokom nivou.
"Činjenica je da institut finansijske istrage i oduzimanje imovine stečenim kriminalom, ne funkcioniše niti je afera Snimak dobila kvalitetan pravni i politički epilog, koji su neohodni kako bi se spriječila zloupotreba državnih resursa u partijske svrhe", smatra Ražnatović.
On je ocijenio da je u tom pravcu neophodno da Vrhovni državni tužilac (VDT) hitno i ažurno postupi po podnijetim krivičnim prijavama, koje ukazuju na zloupotrebe državnih resursa.
Ražnatović je podsjetio da je VDT dobio tropetinsku podršku u parlamentu da bi svoj posao obavljao profesionalno i nezavisno u skladu sa Ustavom i zakonima države.
"Evropski zvaničnici šalju vrlo jasnu poruku da neselektivna pravda u Crnoj Gori ne može proći. Zato je kvalitetna saradnja između tužilaštva , sudstva i policije prijeko potrebna. I dalje je u Crnoj Gori evidentan pritisak na medije, ali je takođe neophodna i njihova profesionalizacija u cilju objektivne informisanosti", rekao je Ražnatović.
On je kazao da ukoliko Crna Gora početkom decembra dobije pozivnicu za NATO, a što očekuju u Pozitivnoj, tek tada predstoji izazov jer se poglavlja 23 i 24 moraju zatvoriti.
Ražnatović smatra da se bez pune vladavine prava ne može očekivati dalje integracije i ono što je najvažnije ekonomski oporavak države.
"Ako nemamo vladavinu prava, koja podrazumijeva pravnu sigurnost, ne možemo očekivati niti jednu ozbiljnu investiciju, a to znači ni nova radna mjesta, ni ekonomsku stabilnost ni nezavisnost pojedinca", zaključio je Ražnatović.