Kampanja koju vrh vlasti vodi protiv Skupštine, ugrožavajući legalnost funkcionisanja političko-ustavnog sistema, nagovještava i elemente državnog udara, poručio je lider Demosa Miodrag Lekić.
„Nakon što je većina izabranih narodnih poslanika u Skupštini odbila da pokriva sumnjive i za državu štetne ugovore Vlade i interesnih lobija kojima se rasprodaju i devastiranju najatraktivnije lokacije na crnogorskom primorju pokrenuta je nova propagandna ofanziva vrha vlasti“, objasnio je Lekić.
Prema njegovim riječima, vladajuća stranka, pokazujući nedemokratski karakter, preko svojih punktova ne prestaje da brutalno napada Skupštinu, time i legalnost funkcionisanja političko-ustavnog sistema.
„Politički imput za kampanju blamiranja i ukidanja skupštinske uloge, što potencijalno nosi i elemente državnog udara, dao je premijer Milo Đukanović neodogvornom izjavom o parlamentarnoj diktaturi“, ocijenio je Lekić.
Kako je objasnio, poslije partijskih „agitatora“, glavne uloge u kampanji preuzimaju mediji i predsjednik države, Filip Vujanović.
„Poslije partijskih agitatora, glavne uloge u kampanji preuzimaju punktovi iz drugog i trećeg reda, dakle kontrolisani mediji i Vujanović“, naveo je Lekić.
Napadu na Skupštinu značajan doprinos daje, kako je kazao, nelegalni predsjednik države.
„Dok apologete korumpiranog novinarstva prema dobijenim političkim instrukcijama kombinuju provincijske montaže i providne zaplete sa svim diplomatskim poslijedicama za zemlju, značajan doprinos napadu na Skupštinu, time i na legalnost političkog sistema daje i nelegalni predsjednik države“, rekao je Lekić.
Prema njegovim riječima, umjesto da se sa poštovanjem odnosi prema Skupštini, da konstatuje očiglednu činjenicu da je Vlada izgubila podršku većine u najvišem predstavničkom domu, a time i legitimitet, umjesto da poštuje Ustav i pokrene javnu inicijativu za prevazilaženje duboke institucionalne krize, Vujanović se pridružuje partijskom horu.
„Zvuči groteskno da Vujanović, akter sumnjivih investicionih poduhvata u sada već opljačkanom KAP-u, napada Skupštinu, time i ustavni princip podijele vlasti, ponavljajući otužnu frazu o lošoj poruci investitorima“, objasnio je Lekić.
Kako je kazao, postaje jasno da je vladajuća „pseudoelita“ duboko zabrinuta što se Skupština usudila da obavlja svoju ustavnu dužnost – da mjeri, kontroliše, pa i ograničava moć vlade i interesnog lobija oko nje.
„Sada već i u formalnom smislu nelegitimne Vlade. Zato i otvara ovu opasnu igru duboke insitucionalne krize, s pretenzijom da i ova igra prođe bez pravila“, ocijenio je Lekić.
On je rekao da bi sve ozbiljne opoziciono-demokratske snage trebalo da se, na politički zreo i racionalan način, odupru očiglednoj pretenziji Đukanovićeve vlasti da brutalnim propagandama i supenzijom osnovnih postulata demokratskog sistema uđu u izborni ciklus.
Oni na taj način, kako smatra Lekić, pokušavaju da nastave nekontrolisanu vladavinu, i dalje na štetu opljačaknih i poniženih građana.