Predsjednik SDP-a, Ranko Krivokapić, ima priliku da učestvuje u pobjedi šire građanske demokratije, a ostajanje u koaliciji sa DPS-om više ne može pravdati čekanjem pozivnice za NATO, ocijenio je lider Demosa, Miodrag Lekić.
“Krivokapić i njegovi sljedbenici imaju priliku da se, nakon reizbora, uključe u izrađivanje novog pokreta “većine za većinu”, koji neumitno dolazi”, rekao je Lekić u intervjuu Vijestima.
Upitan da li je promijenio mišljenje i da li je moguća saradnja Demosa sa SDP-om, Lekić je kazao da nakon kongresa još nije došlo ni do kakvog zvaničnog zaokreta u toj stranci.
“U ovom trenutku, ta partija podržava vlast, koju povremeno optužuje za korupciju i konkretne prevare”, kazao je Lekić, podsjećajući da se Demos zalaže za pad vlasti.
Dok se, kako je naveo, dva politička subjekta nalaze na takvim pozicijama, “naravno da nema nikakve saradnje”.
Upitan da li je opcija objedinjavanja antirežimskih snaga u Crnoj Gori realna, Lekić je ponovio da je to njihova dužnost, “primarno prema građanima koji traže snažnu i kredibilnu opoziciju”.
“Ostajem pri tom stavu, makar znao da je to u postojećim uslovima nije lak zadatak. Činjenica da je ishod takvog projekta neizvjestan, ne znači da ga treba odbaciti”, kazao je on.
Demos, kako je kazao, ne optužuje nikoga u opoziciji i neće nasijedati na eventualne provokacje koje “same o sebi govore”.
“Gradićemo povjerenje u bloku antirežimskih snaga u mogućoj mjeri”, kazao je Lekić.
Na pitanje da li vidi mogućnost saradnje sa Građanskim pokretom URA, Lekić je kazao da će pozicioniranje Demosa biti podređeno projektovanom modelu koji ima više šansi da obori vlast.
“Mi smo otvoreni za saradnju sa drugima u opoziciji, uz uslov da se radi o subjektima koji su dokazano i izvjesno opozicionari”, naveo je Lekić.
On je dodao da je drugi uslov to da taj politički subjekat mora imati određeni stepen kredibiliteta za ozbiljan javni dijalog i sporazum.
“U tom kontekstu, treba sagledavati sve potencijalne predizborne saradnje, uključujući URA-u i Demokrate”, rekao je Lekić.
On je, komentarišući odluku lidera DPS-a Mila Đukanovića, da skloni dva od tri potpredjednika i da prvi do njega bude Duško Marković, kazao da u toj stranci lojalnost “autoritativnom vrhovnom šefu i njegovim porodično klijentelističkim krugovima” ostaje neupitna.
Normalna promjena figura u vrhu te stranke, kako je dodao, za sada ne stvara utisak o nekoj novini.
Lekić je naveo da se u DPS-u sve završava ćutanjem zbog straha.
Komentarišući inicijative za dodjeljivanje statusa počasnih građana zvaničnicima drugih država, kroz primjere albanskog premijera Edija Rame i kosovskog šefa diplomatije Hašima Tačija, kao i predsjednika Srbije Tomislava Nikolića, Lekić je naveo da je uočljiv “indolentan” odnos državnih orgama.
Prema njegovim riječima, korišćenje specifičnih etničko istorijskih momenata sa crnogorskog prostora za bliže veze sa drugim državama može potencijalno imati i pozitivne efekte.
“U navedenim slučajevima, to je pretenzija autonomnih odluka, etnocentrične motivacije, sada već takmičenja u kome niko neće da izostane”, rekao je Lekić.