Država bi godišnje trebalo da izdvaja jedan odsto budžeta namijenjenog za prosvjetu, za školovanje i smještaj najtalentovanijih crnogorskih srednjoškolaca i studenata na prestižnim univerzitetima, smatraju u Pozitivnoj Crnoj Gori.
Perić je objasnio da bi država imala obavezu da po završetku školovanja obezbijedi posao za studente, a da bi oni bili obavezni da nakon diplomiranja ostanu deset godina u Crnoj Gori.
On je kazao da bi se na taj način stekli preduslovi za kadrovsko snaženje prevashodno državnog univerziteta, ali i za priliv novog znanja i tehnologija, gdje je trenutno stanje na, kako je rekao, zabrinjavajuće niskom nivou.
“Na ovaj način bi svake godine moglo biti upućeno na elitne univerzitete od deset do 25 najboljih maturanta ili studenata. I pored toga, da bi školarina bila isplaćivana na kraju svake godine, potrebno je da student pokaže solidno postignuće”, objasnio je Perić.
Za primjenu ovog zakona, kako se navodi u saopštenju, na godišnjem nivou bilo bi potrebno između između 1,3 i 1,4 miliona eura.
Perić je kazao da bi taj novac bio obezbijeđen tako što bi jedan odsto budžeta koji se izdavaja za prosvjetu morao ići u fond.
“U prve tri godine bi trebalo omogućiti značajno niža sredstva jer tek nakon četiri godine bi ovaj sistem imao zaokružen prvi ciklus, tako da bi prve godine primjene ovo rješenje Crnu Goru koštalo oko 350 hiljada eura”, ocijenio je Perić.
Dopunom Zakona predviđeno je da studente selektira komisija u kojoj bi bili predstavnici Univerziteta i akademija nauka, kako bi bile spriječene zloupotrebe.
Perić je rekao da bi komisija imala zaduženje da dostavi izvještaj o izboru najboljih na koji bi saglasnost davao skupštinski Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport.
“Ovakav starteški pristup pored toga što promoviše nauku, trebalo bi i da smanji naučni i tehnološki zaostatak koji Crna Gora ima za visokorazvijenim zemljama, a sa stanovišta ukupnog budžetskog opterećenja je gotovo zanemarljiv”, objasnio je Perić.
Država i kompanije u većinskom državnom vlasništvu, kako je rekao, godišnje bi izdavale za lobiranje i konsultantske usluge višestruko veće iznose nego što je potrebno za realizaciju ovog zakonskog rješenja.
Perić je kazao da bi novim zakonom bio dat značajan impuls za snaženje ne samo obrazovnih, već i naučnih i tehnoloških kapaciteta države.
“Radi se o modelu koji je poznat, a ogleda se u tome da država prepozna interes da najbolji dobiju priliku da steknu vrhunsko obrazovanje koje potom biva integrisano u crnogorski obrazovni sistem, ali i u ukupni društveni i ekonomski ambijent”, zaključio je Perić.