Delegacija Crne Gore, na čelu sa ministarkom nauke Sanjom Vlahović, boravi u zvaničnoj posjeti Švajcarskoj na poziv Rolfa Hauera, direktora Evropske laboratorije za fiziku čestica (CERN), sa sjedištem u Ženevi.
"Crna Gora je još 2007 potpisala sa CERN-om protokol o saradnji, međutim ova posjeta bila je povod da se prodiskutuje o konkretnim koracima i uključenju Crne Gore i crnogorske naučnoistraživačke zajednice u projekte na kojima naučnici u CERN-u trenutno rade. Naime, direktor CERN-a dr Rolf Hauer iskoristio je ovu priliku da putem prezentacije ministarku Vlahović i članove crnogorske delegacije upozna sa aktivnostima i projektima CERN-a, kao i mogućnostima koje ova institucija nudi za zemlje nečlanice, kojima pripada i Crna Gora", saopšteno je iz Ministarstva nauke.
Najavljeno je da će već naredne sedmice u Crnu Goru doćizamjenik šefa za međunarodnu saradnju dr Emanuel Tesmelis i savjetnik za zemlje nečlanice dr Kristof Šafer.
To će, kako navode, biti prilika da se i konkretno započnu aktivnosti na definisanju pravaca konkretne saradnje Crne Gore sa CERN-om.
"Direktor Hauer i članovi delegacije izrazili su zadovoljstvo što će upravo Crna Gora biti domaćin velike Konferencije u oblasti nuklearne fizike, koju CERN svake druge godine organizuje zajedno sa Institutom za nuklearna istraživanja iz Dubne. Konferencija će se krajem septembra naredne godine održati u hotelu Splendid u Bečićima i privući će ogroman broj fizičara i nobelovaca iz cijelog svijeta. Takođe, predstavnici CERN-a pokazali su veliku zainteresovanost i za naredni Festival Otvoreni Dani Nauke, koji će na neki način biti domaćin ovoj velikoj konferenciji, te je bilo riječi o podršci CERN-a petim Danima nauke kroz gostovanje izložbi i naučnika, dok je Ministarka Vlahović uputila poziv direktoru Haueru da narednog septembra bude gost Crne Gore na Danima nauke", navodi se u saopštenju.
Nakon sastanka crnogorska delegacija obišla je najznačajniju izložbu ikada napravljenu o Univerzumu, pod nazivom "Univerzum čestica".