Premijer Milo Đukanović je, odbijanjem javnog sučeljavanja na televiziji sa prvim čovjekom opozicione grupacije, demonstrirao neodgovornost, ocijenio je lider Demokratskog fronta, Miodrag Lekić.
Izvor: Vlada Crne Gore
Prema njegovim riječima, taj nedostatak elementarne političke kulture i javne obaveze je loše sakrivan navodnim faktorom biografija.
„Ovdje se radi o sučeljavanju kao principu javnosti, o obavezi i praksi koja postoji u demokratskim društvima. Uostalom, da se radi o smetnjama biografskog karaktera, valjda upravo ja ne bi trebalo da tražim javno sučeljavanje sa čovjekom za kojeg se već dvije decenije vezuje proces kriminalizacije crnogorskog društva“, naveo je Lekić.
On je rekao da bi, što se njegove biografije tiče, upravo sučeljavanje javno otkrilo premijerove neosnovane politikantske diskvalifikacije.
Lekić je kazao da je, uvažavajući značaj Izvještaja Evropske komisije o napretku Crne Gore, na premijerskom satu pitao Đukanovića o pravnom i političkom ishodu afere Snimak, na šta je on „javno i nedvosmisleno rekao da se radi o iskonstruisanoj i nepostojećoj aferi“.
„Čime se ponovo potcjenjivački i sa nipodaštavanjem odnio prema domaćoj demokratskoj javnosti, Evropskoj uniji (EU) i drugim međunarodnim faktorima, koji u ime demokratskih principa traže pravno politički rasplet ove afere“, dodao je Lekić.
Prema njegovim riječima, umjesto obaveze crnogorske vlade da na preporukama EU otvori i podstakne povoljnu atmosferu za demokratsko i pravno funkcionisanje države, „Đukanović i njegove specijalne službe uvoze, organizuju i finasiraju žurnalističko podzemlje i neki para–politički Institut za javnu politiku“.
„Koji, zajedno sa domaćim kontrolisanim medijima, vrše do sada neviđene klevete, difamacije, denunciranja svih onih koji se bore za demokratsku transformaciju crnogorskog društva, a čija je pretpostavka i procesuiranje aktera afere Snimak“, precizirao je Lekić.
On je ocijenio da je Informer nastavak afere Snimak drugim sredstvima.
„To, u odeđenoj mjeri, važi i za druge kontrolisane medije od strane Đukanovićevih službi, zaduženih za pranje njegove biografije i blaćenje nosilaca slobodne, kritičke misli. Informer je samo neskriveni i ekstremni akter prljavih poslova i primarno značajan kao karakterističan simptom stanja u crnogorskom društvu“, naveo je Lekić.
On je ocijenio i da je Đukanović ispoljio visok stepen stvaralačke i demokratske nemoći, kao i otuđenje od realnosti, komentarisanjem poslednjih izbora u Podgorici „kada je nevjerovatnom lakoćom obmanjivanja javnosti izvrnuo stvarni izborni rezultat“.
„Cijela crnogorska javnost zna da je brojna koalicija pod imenom Milo Đukanović izgubila izbore u Glavnom gradu, i da je ista koalicija zadržala vlast operacijom prebacivanja opozicionih glasova na račun Đukanovićeve stranke. Ova sramna operacija i njeni akteri ulaze u istoriju beščašća u Crnoj Gori“, kazao je Lekić.
On smatra odgovori Đukanovića na premijerskom satu, posebno onaj o aferi Snimak, ne samo da sasvim smanjuju prostor za demokratski javni dijalog, već primorava opozicione snage, DF sasvim izvjesno, da adekvatno odgovore u daljem opozicionom djelovanju, sada očigledno u uslovima premijerove otvorene pretenzije da on lično suspenduje demokratsku i pravnu legalnost u ovoj zemlji.
„Imajući u vidu involviranost EU u integracione procese u Crnoj Gori, gdje je uložila značajna sredstva i svoj kredibilitet, očekujemo njenu reakciju na direktna i javna nipodaštavanja crnogorskog premijera zahtjeva i očekivanja EU o konačnim rezultatima u borbi protiv korupcije, posebno one političko izbornog karaktera koja su kulminirala u aferi Snimak“, naveo je Lekić.
On je poručio da će DF, uz borbu za vrijednosti pravne države, pratiti i reakcije zvaničnog Brisela.
„Konkretno, da li će se opredijeliti za, po nama pravi odgovor, međunarodnu izolaciju crnogorskog premijera i partijske elite njemu lojalne u svemu navedenom, sve dok bude otvoreno i osiono nipodaštavao osnovne principe pravne države i demokratije kao i zaključke i preporuke EU“, dodao je Lekić.