Aleksandra Vuković Kuč je kazala da opozicija neće dozvoliti održavanje sjednica Skupštine
Andrija Mandić, šef parlamenta, zaključio je današnju sjednicu Skupštine, na čijem dnevnom redu je, između ostalog, bio predlog zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu, prenose Vijesti.
Ovo znači da budžet za narednu godinu neće biti usvojen i da će se ići na privremeno finansiranje.
Ako se zakon o budžetu države ne donese do 31. decembra, Ministarstvo finansija, do njegovog donošenja, potrošačkim jedinicama mjesečno odobrava “do jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini”.
Država je u 2021. godinu ušla sa privremenim finansiranjem jer Vlada tadašnjeg premijera Zdravka Krivokapića koja je konstituisana početkom decembra nije imala vremena da ga pripremi. Privremeno finansiranje je trajalo pola godine.
Andrija Mandić je prije zaključenja sjednice rekao da je prinuđen da izrekne mjeru poslanicima i prekinuo sjednicu.
"Pomozite nam da uđemo u Evropsku uniju (EU)", poručio je Mandić, dodajući da "je spreman da ih nosi na leđima do EU".
Aleksandra Vuković Kuč , poslanica Demokratske partije socijalista, kazala je da opozicija neće dozvoliti održavanje sjednica Skupštine, kako prenose Vijesti.
Kazala je da to rade zbog dopisa Ustavnog suda koji je potvrdio da je Ustavni odbor prekršio ustavni poredak.
"Dok čekamo da se premijer urazumi, imali smo vrijeđanje poslanice u Skupštini što nije osudio ni predsjednik Skupštine, ni predsjednik Vlade, ni predsjednik države", rekla je Vuković Kuč.
Opozicija, koja je najavila da neće dozvoliti održavanje sjednica Skupštine dok se sporne odluke o penzionisanju sutkinje Ustavnog suda, koje je donio Ustavni odbor a potvrdila Skupština, ne povuku i proglase ništavima, prije dva dana je sa pomenutim zahtjevima izašla pred vlast. O tome se niko iz većine nije oglasio ni zvaničnim saopštenjem.
Nakon što je Ustavni odbor Skupštine Crne Gore 17. decembra konstatovao prestanak funkcije sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju, opozicione partije su izrazile nezadovoljstvo, nazivajući taj čin “ustavnim pučem” i tražeći hitno poništenje te odluke.
Premijer Milojko Spajić je izjavio da je odluka prošla kroz plenum i da ne postoji mehanizam za njeno povlačenje, sugerišući da bi Ustavni sud mogao da preispita odluku Skupštine, kao što je to činio i ranije.
Ustavni sud je juče trebalo da razmatra pitanje ustavnosti odluke Ustavnog odbora, ali nije, prenose Vijesti.
Ustavni odbor donio je odluku da je Đuranović ispunila uslove za starosnu penziju, a da ga Ustavni sud nije o tome obavijestio kako piše u Ustavu. Odluka je donesena na osnovu podataka o radnom stažu i godinama starosti svih sudija, koje je predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko dostavila odboru, na zahtjev predsjednice Jelene Božović.
Na sjednici, Skupština je konstatovala prestanak funkcije sutkinje Đuranović, a njen čelnik Andrija Mandić je naveo da je odluka u skladu sa članom 154, stav 1 Ustava Crne Gore, koji predviđa prestanak funkcije sudije Ustavnog suda kada ispuni uslove za starosnu penziju.
Opozicija je nastavila da insistira na povlačenju odluke i nastavila da sprečava održavanje sjednice Skupštine.
Gijom Mersije, portparol Evropske komisije za proširenje, izrazio je zabrinutost EU zbog odluke Skupštine o penzionisanju Đuranović, naglašavajući da bi Crna Gora trebalo da izmijeni trenutni pravni okvir u skladu sa preporukama Venecijanske komisije.
To je ponovio i šef delegacije EU u Podgorici Johan Satler. On je rekao da ohrabruje vladajuću većinu da sa političkim akterima otvori dijalog o odluci Skupštine u vezi sa penzionisanjem sutkinje Ustavnog suda.
“Ali, takođe, ohrabrujem i opoziciju da razmotri ponudu vlade za razgovor o zajedničkoj javnoj platformi čiji je cilj da stavi nacionalne interese iznad partijskih, i obezbijedi međupartijsku podršku za sve reforme i odluke neophodne za završetak pregovora o pristupanju EU”, rekao je Satler u intervjuu “Pobjedi” prošle sedmice.
Kada je riječ o izmjenama Ustava i izmjenama Zakona o dvojnom državljanstvu, Spajić je ranije rekao da se to neće desiti bez najvišeg društvenog konsenzusa, dok je Mandić poručio da će zakoni biti donoseni većinom glasova.
Za danas je najavljen nastavak sjednice parlamenta, na čijem je dnevnom redu i usvajanje budžeta za 2025. godinu. Iz Skupštine je “Vijestima” ranije rečeno da strahuju da budžet neće biti usvojen do kraja godine, već da će se morati uvesti privremeno finansiranje.