On je poručio da buduća vlada mora da bude evropska.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputiće danas svim parlamentarnim partijama zajedničku platformu Za Crnu Goru u Evropskoj uniji. On je poručio da buduća vlada Crne Gore mora da bude evropska, i da je ključ u rukamam mandatara Milojka Spajića i onih koji formiraju vladu. Milatović jasno ističe da nesnalaženje za formiranje ne prebacuju u dvorište predsjednika.
“Poziv će biti upućen svim parlamentarnim subjektima da se okupimo oko zajedničkih ciljeva i jačamo koheziju. Moramo uložiti zajedničke napore”, kazao je Mialtović na današnjoj tematskoj konferenciji za novinare.
On je pojasnio da su platformom obuhvaćeni jacanje pravosuđa, borba protiv organizovanom kriminala i korupcije, unapređenje uslova za život i rad mladih…
“Ne postoji politički subjekat koji se u svom djelovanju zalaže za suprotan cilj. Ali, kada govorimo o sprovođenju evropskog cilja brojni su izazovi i prepreke. Proces pristupa traje više od decenije. Posljednjih mjeseci tema EU integracija stavkjena u drugi plan, zasijenile su je dnevno političke teme. Čekamo još uvijek uspostavljanje funkcionalne Skupštine i formiranje vlade. Ova platforma može biti dodatni korak kojim želim dati doprinos političkoj konsolidaciji u Crnoj Gori”, istakao je on, kako javlja CdM.
Milatović ističe da je razgovor sa političkim akterima na ravnopravnim odnosima dužnost i obaveza predsjednika države.
“Snažno je interesovanje i podrška međunarodne zajdnice. Prenijeću evropskim liderima da u Crnoj Gori postoji snažna volja da se pristupi EU”, rekao je on.
Prema njegovim riječima Crna Gora je odavno počela proceduru pregovora.
“Izgubljene su neke šanse u prethonom periodu. Danas mnogi koji su trebali da se bore protiv kriminala i korupcije su bili oni koji su bili dio organizovanog kriminala i korupcije. Mislim da ako se do kraja godine počne implementacijom stavki iz platformre, da bismo u narednim petogodišnjem periodu postanemo članica EU. Optimista sam da ima vremena za Crnu Gori, da do 2028. godine postane članica EU”, istakao je Milatović.
On je dodao da Crna Gora nema vremena za čekanje.
“Ja sam čovjek koji odluke donosi suvereno. Mislim da je pravi trenutak da se okupimo oko evropske agende. Region ovih dana nije donosilac dobrih vijesti. Crna Gora mora da zgrabi palicu koja postoji. Imam obavezu da u domen javnosti stavljam teme važne za građane”, smatra Milatović.
Odgovarajući na pitanje da li je predlaganjem ove platforme izašao iz nadležnosti predsjednika Milatović je odgovorio da je ova platforma veća od bilo koje crnogorske vlade.
“Pvo je magistrala. U okviru te magistrale biće više vlada. Ovo je magistala oko koje kao društvo. Treba da se složimo. Ovo je naš zajedndički imenitelj. Vidim paltformu koja predstavlja Crnu Goru, koja je veća od bilo koje vlade”, tvrdi on, prenosi CdM.
Na pitanje zašto se sa mandatarom Milojkom Spajićem na kojima razgovara o partijskim dešavanjima u Pokretu Evropa sad održava u zgradi Predsjednika Milatović odgovara da je Crna Gora živjela u zarobljenoj državi.
“Razgovor predsjednika i mandatara na temu aktuelne političke situacije je legitimna stvar. Da se naučimo da je Crna Gora postala demokratska zemlja u kojij ljudi različito misle. Spajić je dobio mandat i na njemu je da predloži Skupštini vladu. Nije dobra stvar što Crn Gora još nema vladu i najveća odgvoornost je na onima koji kreiraju tu vladu. Da smo pratili predsjednikove rokove imali bi do sada vladu. Nažalost je nemamo”, naglasio je Milatović.
On je poručio da buduća vlada mora da bude evropska.
“Nadam se da će se vlada konačno predložiti. Ako u roku od 90 dana Crna Gora ne dobije vladu, raspisaću nove izbore. Vlada mora da bude evropska. Da bismo je dobili ta vlada bi trebalo da ima širu podršku u parlamentu. Veća i inkluzivnija vlada je doprinos stabilnosti u Crnoj Gori. Sa velikim pravom pričam o vladi principijelno. Sve što sam govorio o formiranju vlade uradio sam najbolje moguće. Imali smo inkluzivan proces konsultacija. U minimalnom roku sam dao mandat. Ključ je kod mandatara i kod onih koji formiraju vladu. Nemojte da svoje neslanalaženje prebacujete na predsjednika države. Moji stavovi su isti ovdje i svuda. Nemam šta da skrivam. Kao građanin želim da ova zemlja dobije stabilnu vladu. Od kada sam postao predsjednik, nisam učestvovao u parlamentarnim izborima, kreiranju liste za parlamentarne izbore, niti s kim treba da se pregovara ili ne. Zašto se lopta prebacuje na teren predsjednika, koji, kako se kaže, niti luk jeo, niti luk mirisao. U okviru mog mandata ja ću najvjerovatnije vidjeti dvije vlade”, rekao je Milatović.
On poručuje nemojte predsjedniku da prebacujete loptu. Naglašava “da će nas sve građani kazniti u odnosu na ono kako radimo.”
Milatović je istakao da je Spajić čovjek koji puno dobroga uradio za Crnu Goru.
“On po svim demokratskim standardima ima pravo da bude mandatar. Pitanje da li treba da vrati mandat je pitanje za Spajića. Teoretski mandat može da se drži 90 dana i da se na kraju ne dobije vlada. Nadam se da će Spajić biti u situaciji da formira vladu. Spajić u poređenju sa svim crnogorskim mandatarima do sada, u situaciji u kojoj nijedan drugi nije bio. Ima paletu načina kako da napravi vladu. Što nemamo vladu je pitanje za njega”, rekao je on.
Odgovarajući na pitanje da li je normalno da bilo ko izvan Crne Gore priča o crnogorskoj vladi on je kazao “zamislite da Crna Gora daje isntrukcije ambasadoru nekoj zemlji da priča o formiranju vlade te zemlje.
“Kao predsjednik Crne Gore branim suvereno pravo svakog građanina da se vlada bira u Crnoj Gori. Kakva god ona bila”, dodao je Milatović, piše CdM.
Milatović tvri da Spajić i on imaju dobar odnos međusobnog uvažavanja.
“Ako dođe do vraćanja mandata obaviću novi krug konsultacija”, rekao je kratko.
On navodi da su njegovi stavovi oko formiranja vlade vrlo principijelni.
“Smatram da bi naredna crnogorska vlada trebala da bude inkluzivna jer je inklizivna i politički stabilna vlada potreba Crne Gore i ovoga što je izloženo u ovoj platformi. Nisam nikada govorio ko treba, ko ne treba. Nisam učestvovao u parlamentarnoj kampanji. Da sam učestvovao možda bi PES imao sad 40 odsto. U prvom krugu predsjedničkih izbora sam na mnogo veću izlasnot imao 30 procenata, u drugom krugu 60 procenata. U Crnoj Gori svako ima pravo na svoj stav. Mislim da je problem u komunikaciji”, kazao je Milatović.
O dešavanjima na Kosovu
Milatović kaže da smo svi zabrinuti zbog dešavanja na Kosovu.
“Crna Gora je u potpunosti privržena i promoviše dijalog Beograda i Prištine i na fonu je stavova EU”, istakao je on.
Zajednička platforma za Crnu Goru u EU!
i) iskazujući jasno opredjeljenje prema potrebi daljeg razvoja građanske, demokratske i ekonomski razvijene Crne Gore,
ii) poštujući evropske vrijednosti, uključujući ljudsko dostojanstvo, slobodu, ljudska prava, demokratiju, jednakost i vladavinu prava, kao vodeće postulate političkog angažmana,
iii) podržavajući odluke i postupanja koji vode do ubrzanog članstva Crne Gore u Evropsku uniju (EU), bez daljeg odlaganja,
izražavamo posvećenost zajedničkim principima budućeg institucionalnog i političkog djelovanja, koji se odnose na:
Usaglašavanje zakonodavne aktivnosti sa Ustavom Crne Gore i pravnom tekovinom EU, uz konsultovanje i učešće javnosti, tj. zainteresovanih subjekata, u procesu donošenja odluka.
Neodložno pokretanje parlamentarnog dijaloga u cilju izbora nosilaca najviših sudskih i tužilačkih funkcija.
Nastavak reformi u pravosuđu u cilju odlučne borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Posvećenost sveobuhvatnoj reformi izbornog zakonodavstva, u cilju jačanja integriteta izbornog procesa i povjerenja u izbore.
Posvećenost održivom ekonomskom razvoju kroz sprovođenje strukturnih reformi, unapređenje savremene transportne, digitalne i zdravstveno-socijalne infrastrukture i privlačenje kredibilnih investicija, u cilju unapređenja životnog standarda građana.
Izgradnju efikasne javne uprave, kroz sprovođenje procesa depolitizacije i promociju meritokratije u upravljanju kadrovima, koja odlučno radi na procesu pridruženja Crne Gore EU.
Unapređenje ambijenta za rad civilnog sektora i medija, koje podrazumijeva slobodu izražavanja i spremnost za otvoren, transparentan i redovan dijalog sa organizacijama civilnog društva.
Posvećenost izgradnji društva jednakih šansi, koje njeguje poseban senzibilitet prema unapredjenju položaja ranjivih grupa i poštovanju ljudskih prava.
Osnaživanje Ustavnog koncepta ekološke države Crne Gore, kroz implementaciju EU Zelene agende, zaštitu prirode i životne sredine.
Kreiranje kvalitetnijeg okruženja za mlade, kroz sveobuhvatnu reformu sistema obrazovanja, uključivanje crnogorskih univerziteta u EU mreže i programe, bolju povezanost obrazovnih programa i potreba tržišta rada.
Osnaživanje kapaciteta institucija za privlačenje sredstava iz EU fondova i njihovu dalju implementaciju.
Potpunu usklađenost sa vanjskom i bezbjednosnom politikom EU, kao i učešće u EU inicijativama koje se odnose na promociju mira i bezbjednosti na globalnom nivou.
Jačanje pozitivne i konstruktivne uloge Crne Gore u regionu, uključujući regionalnu ekonomsku integraciju kroz Zajedničko regionalno tržište (Berlinski process) i druge inkluzivne inicijative regionalne saradnje usklađene sa EU standardima.
Potpisnici platforme, na ovaj način, promovišu političku stabilnost, konsenzus oko zajedničkih vrijednosti i spremnost na udruženo djelovanje – u cilju ubrzanja evropskog puta Crne Gore, navodi CdM.