Ustavni odbor Skupštine Crne Gore usvojio je Predlog za pokretanje postupka za utvrđivanje da li je predsjednik države Milo Đukanović povrijedio Ustav, koji je podnijela postavgustovska većina, kako prenose Vijesti.
Za je glasalo svih sedam poslanika partija većine, a opozicija nije prisustvovala sjednici.
Poslanici parlamentarne većine (Demokratski front, Demokrate-Demos, GP URA-CIVIS, Socijalistička narodna partija, Ujedinjena i Prava Crna Gora) podnijeli su 15. oktobra Skupštini inovirani Predlog za pokretanje postupka za utvrđivanje da li je Đukanović povrijedio Ustav, nakon što im je prethodna slična inicijativa iz parlamenta vraćena na doradu.
Novi ispravljeni predlog odnosi se samo na pokretanje postupka za utvrđivanje da li je predsjednik povrijedio Ustav. Prethodni njihov predlog iz septembra podrazumijevao je uz to i postupak za razrješenje predsjednika. Predsjednica Skupštine Danijela Đurović je ranije, vraćajući inicijativu, rekla da ta dva postupka moraju biti odvojena. Da li je predsjednik povrijedio Ustav procjenjuje Ustavni sud, koji trenutno nema kvorum za rad, jer je od ukupno sedam sudija, četvoro otišlo u penziju, kako pišu Vijesti.
U Ustavu piše da se nakon pokretanja postupka inicijativa dostavlja predsjedniku na izjašnjenje. Nakon toga odluku o postojanju ili nepostojanju povrede Ustava donosi Ustavni sud i bez odlaganja je objavljuje i dostavlja Skupštini i predsjedniku države.
Zakonom o Ustavnom sudu predviđeno je da Ustavni sud treba da odlučuje u roku od 45 dana nakon odgovora predsjednika na navode sadržane u predlogu.
Većina je u novom predlogu navela da Đukanović, nakon izglasavanja nepovjerenja 43. Vladi 19. avgusta nije predložio Skupštini mandatara za sastav nove Vlade, prenose Vijesti.
"To je njegova, striktno propisana Ustavom, obaveza i tim je povrijedio Ustav, član 95 stav 1, tačka 5", piše u predlogu.
Dodaje se da je predsjednik povrijedio Ustav i time što na razgovore o mandataru nije pozvao predstavnike svih parlamentarnih partija, podsjećajući da poziv nijesu dobili Demos, Ujedinjena Crna Gora, Prava Crna Gora, Radnička partija i CIVIS.
"Konstatujemo da Đukanović tim činom nije pozvao na razgovor ni Miodraga Lekića, koji je dogovorom parlamentarne većine dobio podršku 41 poslanika da bude mandatar za sastav nove vlade, a koji je kao predsjednik partije Demos i njen predstavnik, što je jasna povreda najvišeg pravnog akta", navodi se u predlogu.