Član mojkovačke Tare, Danijel Furtula i Slađana Perunović iz Atletskog kluba (AK) Nikšić najbolji su atletičari Crne Gore u ovoj godini, u tradicionalnom izboru Atletskog saveza.
Furtula je ove godine osvojio prva mjesta u bacanju diska, u kategoriji mlađih seniora na Evropskom zimskom kupu bacača u Leiriji, Prvenstvu Mediterana za mlađe seniore u Francuskoj i Ekipnom prvenstvu Evrope u Tbilisiju.
U istoj disciplini bio je drugi na Prvenstvu Balkana za seniore u Rumuniji, dok je na Evropskom prvenstvu u Cirihu ovojio 15. mjesto.
“Bila je ovo uspješna godina, iako sam imao pehova i povreda. Bilo je dobrih rezultata, medalja osvojenih na značajnim takmičenjima. Uspješna sezona, iako sam očekivao više. Nadam se da ću prije svega biti zdrav i još bolji nego ove godine", rekao je Furtula.
On vjeruje da će se dobro pripremiti za takmičenja na kojima će pokušati da izbori normu (65 metara) za Svjetsko prvenstvo u Pekingu i Olimpijske igre u Rio de Žaneiru.
Perunović, koja je ove godine postavila pet nacionalnih rekorda, osvojila je druga mjesta na tri i pet hiljada metara na Ekipnom prvenstvu Evrope, a trijumfovala je na uličnoj trci u Nikšiću, prvenstvima Crne Gore u krosu, kao i na trkama na 800 i 1.500 metara.
“Proglašena sam osmi put za najbolju seniorku i time sam sam dokazala da sam sve bolja. Nadam se da će sljedeća godina biti još uspješnija i da ću ispuniti olimpijsku normu u maratonu. Očekuje me dosta nastupa i nadam se dobrih rezultata", rekla je Perunović.
U konkurenciji juniora za najbolje proglašeni su Kristijan Matković iz beranskog AK Lim i članica mojkovačke tare, Kristina Rakočević.
Priznanja za pionire godine dobili su Aleksandar Miletić iz AK Nikšić, Marija Kontić (1999), AK Sanja i Katarina Vojinović iz AK Tara.
Najbollji veteran, deveti put uzastopno, je Gojko Banjević iz AK Podgorica.
Atletski savez Crne Gore specijalna priznanja, za ostvarene atletske rezultate u 2014.godini, dodijelio je Darku i Draganu Pešiću, Milici Vukadinović i Dragoljubu Koprivici.
Priznanja su dobili i Ena Balijagić, Kristijan Subotić, Luka Rakić i Tomaš Đurović.
Predsjednik ASCG Milorad Vuletić kazao je da je 2014. bila jedna od najuspješnijih u istotriji crnogorske atletike.
“Osvojili smo 11 medalja na internacionalnim takmičenjima, a oborili smo oko 70 rekorda na nacionalnom nivou u svim kategorijama. Odradili smo sve projektovane obaveze i zadatke na domaćem i internacionalnom planu. Očekujem u narednoj, predolimpiskoj godini dobre rezultate od naših vrhunskih atletičara, odnosno ispunjavanje olimpijskih i normi za Svjetsko prvenstvo u Pekingu”, rekao je Vuletić.