Borba za pravo na popravku koja se bije između kompanije Apple i servisera traje već neko vreme, ali Apple je u iPhone 13 ubacio jedno iznenađenje.
U najnovijem video snimku koji je objavio čuveni sajt iFixIt, koji se bavi popravkom uređaja, i koji je jedan od prvih koji su pokrenuli borbu za pravo na popravku, vidi se da je Apple sa iPhone 13 rešio da stane na put svim serviserima. Čini se da u Apple postoji celo jedno odeljenje ljudi koji se trude da serviserima zagorčaju život i onemoguće popravke van zvaničnog Apple servisa.
Zamena ekrana - problem
Dosad je problem sa iPhone bio taj što kad zamenite ekran, čak iako prenesete podatke sa starog ekrana, nećete moći da koristite True Tone (prilagođavanje boja ambijentalnim uslovima) i dobijaćete poruku da koristite ekran koji nije originalan. Sa iPhone 13, inženjeri Apple su otišli korak dalje.
Monopolistički položaj
Kada zamenite ekran na iPhone 13 Face ID opcija se potpuno onemogućava, ostavljajući vas samo sa PIN zaštitom za vaš telefon. Prema informacijama koje je podelio iFixIt, ovo se dešava sa telefonima koji koriste iOS 15 i iOS 15.1, najnoviju verziju softvera.
Kako je zamena ekrana najčešća popravka, Apple bi sa ovim potezom mogao potpuno da uništi posao servisera ili da ih natera da kupe opremu od njih, koja, po dosadašnjoj praksi ume da košta i po nekoliko hiljada evra. Naravno, serviseri mogu i da se prijavi da postanu deo zvanične Apple mreže servisera i tako dobiju sve što im je potrebno.
Jedan čip veličine pirinča
Apple je ovu “zaštitu” ubacio preko malog čipa koji se nalazi ispod donjeg dela ekrana, i koji se menja zajedno sa njim, što ga čini nemogućim za zamenu. Mali čip je u stvari mikrokontroler koji ima funkciju uparivanja ekrana sa ostatkom telefona. Ovo možda i ne bi bio preveliki problem da Apple nema sve informacije o tome kako se programira i menja taj čip ne drži pod ključem.
Zaobilazni put
Jedini način da uparite ekran i telefon je da se ulogujete na Apple cloud servere i da sinhronizujete serijske brojeve telefona i ekrana, a to ne možete osim ako niste deo Apple serverske mreže. Ukoliko to ne uradite, a polomili ste ekran, možete zaboraviti na Face ID.
Čak i da serviseri imaju opremu potrebnu da odleme čip i zaleme ga na novi ekran, ova procedura je toliko komplikovana, da se ne isplati raditi je. Sa druge strane, Apple serviser samo treba da ubaci novi ekran i da sa nekoliko klikova sinhronizuje serijske brojeve. Naravno, to će vas koštati jedno tri puta više nego kod drugih servisera, ali u tome i jeste poenta, zar ne?
Borba za pravo na popravku
iFixIt kaže da je možda ovo pravi trenutak da se podrže zakoni koji primoravaju proizvođače da uz uređaje obezbeđuju i šeme i informacije kako ih popraviti. Ne samo zbog servisera, već i zbog smanjivanja količine elektronskog otpada koji se tako generiše.