Iako su definitivno najpopularniji uređaji današnjice, istina je da pametni telefoni nisu bogzna šta napredovali kada su u pitanju dizajn i funkcije.
Jeste, telefoni su sa godinama postali brži i bolji, u suštini im je sve pobljšano, ali njihova smisao je ostala ista.
Iako se može reći da je dizajn pametnih telefona skoro pa doveden do savršenstva, to ne znači da se na istom ne može dalje raditi i usavršavati. Kako smo upali u monotoniju koja traje već dobrih pet-deset godina, tek poneki uređaj nas iznenadi sa nečim novim, kao na primer LG Wing sa rotirajućim ekranom, ili Galaxy Z Fold 2 koji se preklapa.
Ipak, postoje zanimljive kreacije i koncepti na kojima se radi, a koji tek trebaju da ugledaju svetlost dana. Hajde da ih pogledamo, pa da izglasamo za najinteresantniji. Istina, sve je ovo na nivou spekulacija i nema garancije da će ove tehnologije zaživeti.
Narukvice
One već postoje, iako nisu zaživele, dobra su osnova za budućnost. Kompanija ZTE je napravila Nubia Alpha telefon koji je predstavljen 2019. godine, što ste mogli da ispratite na našem portalu. Nubia Alpha ima fleksibilan ekran od 4 inča koji je dozvoljavao korisnicima da ovaj uređaj nose kao narukvicu! Iako nije bio dovoljno dobar da ga publika prihvati, treba odati priznanje ZTE kompaniji koja je izašla iz udobne kože u nepoznatu teritoriju, a sve kako bi napravila nešto novo.
Postoje slični koncepti širom interneta, ali malo ko je pokušavao da proba da napravi svoju verziju. Svakako da ovaj dizajn ima potencijala, samo zamislite da izvadite svoj telefon iz džepa i stavite ga na svoj zglob kao da je sat, a kada vas neko pozove, samo ga ispravite kao da je normalan telefon.
Sasvim je moguće da ćemo nešto slično videti u budućnosti.
Telefon projektor
Kada već pričamo o narukvicama, evo ga još jedan zanimljiv koncept, ovog puta iz 2014. godine. Circet Phone je uređaj koji je u potpunosti uklonio sve ono što čini jedan telefon. Umesto toga se oslanja na lasersku detekciju i projektor koji stavlja pametni telefon na vašu ruku, bukvalno! Veoma zanimljivo je da je ova ideja dobila adaptaciju i tastature, kojeg u ovom trenutku možete da kupite.
Kako bi ova ideja zaživela i na telefonima, odnosno rukama, potreban je jak projektor koji će ujedno biti i veoma lagan. Tehnologija dodira bi morala da bude vrhunska kako bi ovakav uređaj uopšte funkcionisao, a po svemu sudeći, daleko smo od realizacije ove ideje, ali videćemo u nekoj daljoj budućnosti da li će neka tehnološka kompanija uspeti da ispuni sve potrebne uslove.
Transparentni telefoni
Nije prvi put da smo pisali o njima, Samsung je otkrio da radi na tako jednom uređaju, spominje se da će i Apple umešati prste, a LG je davne 2015. godine prijavio patent za providan telefon koji može da se srola! Iako još uvek nije dostupna ta tehnologija, neki telefoni su se pojavili sa ovakvim tipom ekrana kao Sony Ericsson Xperia Pureness. I kineski proizvođač Xiaomi redovno pokušava da pusti u prodaju transparentnu ediciju uređaja, uključujući model Xiaomi Mi 10 Ultra. Ipak, samo je pozadina tog uređaja providna, što daje na uviđaj kakve komponente se nalaze u tom telefonu!
Kako se veliki broj kompanija takmiči da izbaci transparentan telefon, samo je pitanje vremena kada ćemo dobiti isti!
Svitak pergamenta
Još jedan primer telefona sa fleksibilnim ekranom, ali koji izvodljiv. Umesto dosadne pravougaone ploče, zamislite cilindrični telefon iz kojeg možete da izvučete displej, kao da čitate obaveštenje u srednjovekovnom dobu. Zaista tako nešto postoji, a ovaj prototip nazvan MagicScroll phone je delo naučnika Univerziteta Queen’s u Ontariju. Iako nije najsretnije urađen, morate imati u vidu da razvoj tehnologije mora od nečeg da počne. Ovaj telefon je imao ekran veličine 7,5 inči, fleksibilan OLED displej rezolucije 2160 x 1920, a osnovu je činio 3D-odštampano cilindrično telo.
Kao što smo pisali, LG je već podneo patent za ovakav uređaj koji se najavljuje za sledeću godinu, a nosiće naziv LG Rollable. Kako stvari stoje, velike su šanse da će se takvi telefoni prodavati u budućnosti.
Telefon sa kontaktnim sočivima
Kao u filmovima naučne fantastike, svi mi smo nekada zamišljali da možemo da kroz sopstvene oči imamo korisnički interfejs kojim bi mogli da upravljamo. Kao što je to Terminator imao, odnosno Arnold Švarceneger u tim filmovima. Pa to bi zaista moglo da se dogodi u budućnosti pošto je jedan Univerzitet u Gentu 2014. godine pokazao prototip ove tehnologije.
U međuvremenu, Google je uspeo da ubaci kameru u kontaktnim sočivima prošle godine, kada su radili na projektu Google Glass. Zanimljivo da se na ovoj tehnologiji radi još od početka devedesetih, te da su mnogobrojne laboratorije testirale kontaktna sočiva na zečevima. Samo zamislite mogućnosti iste. Možda u budućnosti budemo mogli da zumiramo naš vid, ili prosto da snimimo ono što vidimo, mogućnosti su neograničene!