Svijet obilježava Međunarodni dan interneta, koji je ustanovljen prije 15 godina. Pogledajmo zajedno šta je nekad bio, a šta je sve danas - INTERNET!
Onaj pravi i bitan 29. oktobar, koji je označio najveću prekretnicu u istoriji telekomunikacija i tehnologija dogodio se još 1969. godine, u Kaliforniji, kad je prva elektronska poruka sa jednog poslata na drugi kompjuter putem ARPANET-a (Advanced Research Projects Agency Network), današnjeg Interneta.
Tog dana, prije 50 godina, sa UCLA univerziteta U Los Anđelesu, sa kompjutera SDS Sigma 7 Host poslata je tekstualna poruka na kompjuter SDS 940 Host u Istraživačkom centru u Stenfordu. Trebalo je da sadrži riječ "login", ali je, u prvom pokušaju, već posle ukucanog slova "o" sistem "pao".
Sat kasnije, poruka je ipak prošla.
Dvadeset godina kasnije, u CERN-u (Evropska laboratorija za nuklearna istraživanja) je britanski naučnik Tim Berners-Li osmislio World Wide Web (www) kako bi istraživači mogli automatski da dijele informacije, na NeXT kompjuteru.
Uzgred, prije šest godina, CERN je lansirao projekat sa ciljem da obnovi prvi ikada napravljen websajt: info.cern.ch.
Sve ostalo je istorija.
U svijetu danas postoji bezmalo dvije milijarde web sajtova, a internet više nije potreba već način života u cijelom svijetu.