Na Međunarodni dan veba otkrivamo vam koja su to tri sajta najpopularnija u svetu i kod nas, ali i podsećamo vas na razliku u tome šta je internet, veb i www.
Svakog 1. avgusta obeležava se Međunarodni dan veba - informacionog sistema World Wide Web prepoznatljivog po skraćenici www. Ovaj sistem dobio je sopstveni dan, jer se smatra osnovom za razvoj informacionog društva i jer je već 30 godina primarna alatka za korišćenje interneta.
Iako je svetska mreža neizostavan deo svakodnevice za više od 4 milijarde ljudi i dalje postoje zabune oko toga šta je internet, a na šta se odnosi skraćenica za World Wide Web.
Jan Keler, iz beogradskog odseka digitalne agencije Namics, objašnjava da je veb uži pojam od interneta: “Internet je sistem međusobno povezanih kompjuterskih mreža, a veb je skup različitih sadržaja, koji se nalaze na tim mrežama. Između ostalog, taj sadržaj može obuhvatiti tekst, digitalne slike, video i audio zapise i animacije, a navedeni elementi su najčešće povezani jedan sa drugim i dostupni su korisnicima na veb stranicama“.
Prema podacima portala Internet live stats na svetu postoji više od 1,7 milijardi veb stranica, a rezultati dostupni na Alexa.com pokazuju da su najposećeniji sajtovi kako u Srbiji tako i u svetu Google.com, Youtube.com i Facebook.com.
“Veb se smatra začetnikom i osnovom razvoja informacionog društva, jer je omogućio jednostavan i brz pristup najrazličitijim informacijama. Na mreži lako možete pronaći arhivske snimke događaja, koji su obeležili svet, poslušati najaktuelniji muzički hit, pogledati bioskopski repertoar, stupiti u kontakt sa prijateljima koji žive daleko, potražiti posao ili razvijati sopstveno poslovanje“, ističe Keler.
Razvoj veba značajan je i jer je uticao na pojavu brojnih poslova u IT industriji - od uređivanja sadržaja, do zadataka softverskih inženjera: “Veb sajtovi se mogu praviti pomoću različitih programskih jezika. Neki od najzastupljenijih su Java i JavaScript čije osnove srpski softverski inženjeri savladavaju već tokom studiranjaˮ, napominje Keler.
Svetsku mrežu su stvorili inženjeri Tim Berners Li i Robert Kajo pre tačno 30 godina, kako bi omogućili naučnicima CERN-a (Evropska organizacija za nuklearna istraživanja) da razmenjuju informacije. Njihov šef bio je jedan od ljudi, koji nije razumeo ideju veba, ali ih je podržao porukom: “Nejasno, ali interesantnoˮ.
Možda i ne znate da je internet svoje prve korake napravio u Americi? Na svega četiri računara, povezana kablovskom vezom, američka vojska stvorila je Arpanet (akronim od Advanced Research Project Agency Network), pra pretka današnjeg interneta. Bila je to veza, dakle samo četiri računara, korišćena u istraživačke svrhe u jednoj univerzitetskoj laboratoriji, pod kontrolom Ministarstva odbrane Sjedinjenih Američkih Država. Pročitajte DALJE o nastanku interneta.
Tim Berners Li nedavno je kritikovao današnji veb, koji je nazvao pogrešnim i pozvao sve da se promene na njemu, jer nam je potreban novi veb...
Koje vi sajtove posećujete najviše, osim MONDA, naravno? ;)