Testirali smo Alcatel Shine Lite i saznali koliko može simpatičan francuski telefon, koji kod nas u prodavnicama košta oko 190 eura.
Tamo, dolje, među najjeftinijim telefonima, gdje je konkurencija i najjača, potrebno je istaći se kako bi korisnici odabrali baš određen model. Alcatel se, za razliku od svih, odlučio da moćnim dizajnom i kvalitetnim materijalima „doskoči“ silnim Coolpad i drugim jakim konkurentima, koji vladaju najnižim segmentom kod nas. Hoće li uspjeti, zavisi isključivo od toga da li su pogodili „žicu“ korisnika, ali s obzirom na to da Alcatel nudi Shine Lite u nekoliko „trendi“ boja i da mu je cijena oko 190 eura - vjerovatno hoće, makar djelimično.
Alcatel Shine Lite je izuzetno i iznenađujuće kvalitetan za dio tržišta kojem pripada. DragonTrail kaljeno staklo s obje strane i metalan ram štrče u odnosu na bezličnu i plastičnu konkurenciju, koja je uglavnom „okosnica“ najnižeg segmenta (čast izuzecima, kao i uvijek). Tu je čak i skener otiska prsta koji se može programirati da upravlja različitim opcijama. Telefon je prilično težak, jer su korišćeni kvalitetni materijali, nije deblji od prosjeka svog tržišta, ali ima „fensi“ opcije poput isječenih ivica, visokog sjaja i hromiranih tastera ili mrežice preko zvučnika.
Sve što ovaj telefon nudi ne prevazilazi granice prihvatljivog ili pristojnog. Ipak, Alcatel nije pravio kompromis što se ekrana tiče. Velik, svjetao, unaprijeđen IPS LCD ekran HD rezolucije i odličnih uglova gledanja, omogućiće lako korišćenje telefona, uz odličnu čitljivost i na otvorenom.
Spikerfon zvučnik je glasan, ali ne baš kvalitetan nakon što „Volume“ pređe polovinu, kamera je solidna na otvorenom, ali progresivno gubi kvalitet sa smanjenjem svjetlosti, a od procesora sa četiri jezgra brzine do 1.3 GHz ne očekujte čuda.
Prednja selfi kamera rezolucije pet megapiksela ima blic i pravi odlične slike.
Sistem je dobro optimizovan, za pristojan rad sa par otvorenih aplikacija, uz Android 6.0 i 2 GB RAM. Pitanje je da li će Shine Lite ikad dobiti Nougat, ali sigurnosne Android nadogradnje stižu, što je za pohvalu. Ovaj telefon idealan je za igranje igara kakve su Super Mario Run, Tetris Blitz, neke karte, Sudoku i slične, manje zahtjevne igre.
Što se muzike tiče, kupci će biti zadovoljni, ali samo uz neke svoje slušalice, jer ove u paketu ostavljaju dosta prostora za poboljšanja. Ipak, ono važnije - glasnu i kvalitetnu audio reprodukciju imate, samo da je još „poboljšate“ izborom boljih sluški.
Telefon podržava 4G, 3G i sve ostale mreže. Tu su Wi-Fi i Bluetooth, kao i klasičan 3.5 mm audio ulaz i USB 2.0 za prenos podataka i priključivanje telefona na računar. U prodajnom pakovanju nalaze se i zaštitna maska za zadnji panel, detaljno uputstvo na našem jeziku, punjač, data kabl i iglica za ubacivanje SIM i microSD kartice (u prodaji je Dual SIM model koji ostaje single SIM, ako se koristi microSD memorija).
Alcatel Shine Lite je vjerovatno najljepši telefon u klasi do 190 eura, pa vjerovatno i najsposobniji, ako posmatramo legalno tržište, bez „sivih“ telefona i zvaničnih uvoznika. Namijenjen je početnicima u svijetu mobilne telefonije, koji, ipak žele nekako da se istaknu, a da im ostane dovoljno u džepu da se ne češu po njemu kad prođu pored prodavnice sladoleda u centru.
Tako ga treba i posmatrati, jer pri svakom drugom pogledu Shine Lite gubi sjaj…