Velika Britanija, Kina, Rusija, Portugalija, Njemačka i mnoge druge zemlje bile su pod jakim sajber napadom tokom 12. maja, koji je imao obim od najmanje 75.000 slučajeva i zaključavao je kompjutere i računarske sisteme žrtava.
Globalni sajber napad, za koji se vjeruje da je izazvan procurelim virusom iz NSA, pogodio je organizacije širom svijeta. Prema dosadašnjim izvještajima, napad je zahvatio 99 zemalja, uključujući Rusiju i Kinu, ali još uvijek se ne zna ko stoji iza napada.
Firma koja se bavi bezbjednošću na internetu "Avast" saopštila je da je zabilježila oko 75.000 slučajeva napada.
Riječ je o napadu softverom koji blokira računar i ne dozvoljava njegovo korišćenje, dok se hakerima ne isplati otkup. Korišćen virus kojeg stručnjaci nazivaju "WCry" i "WannaCry".
Među najugroženijima su zdravstveni sistemi u Engleskoj i Škotskoj. BBC vjeruje da je napadom pogođeno oko 40 zdravstvenih organizacija i ustanova čiji je rad ugrožen.
Virus se proširio 12. maja, kada su mnoge medicinske ustanove prijavile da su im računari otkazali "jedan po jedan". Zatim je napad detektovan u mnogim evropskim zemljama.
Ransomware: Zaključava fajlove i uzima novac
Veliki broj španskih kompanija uključujući "Telefoniku", "Iberdrolu" i "Gas natural" su pogođene, a osoblju je rečeno da isključe računare.
Pogođeni su i portugalski "Telekom", kompanija "Fedeks", švedske lokalne vlasti i "Megafon", drugi po veličini mobilni operater u Rusiji. Ljudi su na društveni mrežama delili fotografije zaraženih računara uključujući i aparat za izdavanje voznih karata u Njemačkoj, kao i računar univerzitetske laboratorije u Italiji.
Izvor: Promo/Kaspersky LabPrema nekim izveštajima, Rusija je pretrpjela najviše napada, prenosi RTS. Rusko ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo je kasno uveče 12. maja da su se i njihovi kompjuteri našli na meti hakerskog napada, ali da su na vrijeme primenjene zaštitne mjere, pa je virus blokirao tek manje od jedan odsto računara ministarstva. Kada je riječ o Kini, ta zemlja još uvijek nije zvanično potvrdila da je pretrpjela neki napad, ali prema komentarima na društvenim mrežama napadnut je računar na jednom univerzitetu.
Broj ransomware napada povećan je više od pet puta u 2016. godini!
Tokom noći, Politiko je pisao da se iza masovnih napada nazire navodni procurjeli sajber virus američke Nacionalne bezbjednosne agencije. U međuvremenu je američko ministarstvo za unutrašnju bezbjednost saopštilo da su SAD spremne da pruže podršku stranim partnerima u odbijanju napada. Ministarka unutrašnjih poslova Velike Britanije je rekla da vlada još ne zna ko stoji iza globalnog sajber napada. "Nismo u mogućnosti da vam kažemo ko stoji iza napada. Taj posao (istrage) je i dalje u toku", rekla je ona radiju BBC, prenosi Rojters.
Ako ste bili žrtva RANSOMWARE napada - rješenje!
Britanska ministarka policije je navela da Nacionalni centar za sajber bezbjednost sarađuje sa zdravstvenom službom u toj zemlji kako bi se osiguralo da napad bude obuzdan i ograničen, dok Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala radi sa svima njima na otkrivanju odakle je napad došao.
Radova je rekla da vlada u Londonu ne zna da li je napadom upravljala strana vlada.