Da bi predlog "zakona o TikTok-u" dospio na glasanje, prvo mora da prođe raspravu pred senatskim odborima, pred kojima već ima važnijih zakonskih predloga koji čekaju raspravu, pa neki smatraju da to daje vremena TikTok-u da pokuša da utiče na senatore
Za razliku od Predstavničkog doma Sjedinjenih Američkih Država, koji je prethodno izglasao predlog zakona kojim bi TikTok mogao da bude zabranjen u SAD ili primoran na prodaju američkim vlasnicima, Senat je odlučio da ne žuri sa donošenjem odluke o tom pitanju, već da uspori cijeli slučaj.
Umjesto odluke o zabrani poslovanja kompanije ByteDance, vlasnika TikTok-a, američki senatori su pozvali na detaljnu raspravu o predlogu pomenutog zakona, prije nego što dođe na red za glasanje o njemu.
I pored toga što će odlaganje glasanja TikTok-u omogućiti dodatno vrijeme za kampanju kojom bi kineska kompanija mogla da pokuša da utiče na senatore, oni ipak smatraju da bi o cijeloj stvari trebalo odlučivati "hladne glave", piše Washington Post.
Republikanski senator Ted Kruz smatra da bi Senat trebalo dobro da prouči predlog zakona prije izjašnjavanja o njemu. S druge strane, njegov partijski kolega Džoš Holi, inače glasni kritičar TikTok-a, ističe da bi odlaganje glasanja u Senatu moglo da dovede do situacije da se i "sledeće godine u isto vrijeme raspravlja o istom predlogu".
Međutim, onaj koji je cijelu priču o navodno problematičnom poslovanju TikTok-a još 2020. godine i započeo, bivši američki predsjednik Donald Tramp, u poslednje vrijeme je promijenio priču. On danas, umjesto TikToka, najvećom prijetnjom smatra kompaniju Meta, odnosno društvenu mrežu Facebook, ističući da će ona "samo postati veća i jača ako uklonimo TikTok".
A da bi predlog "zakona o TikTok-u" dospio na glasanje u Senatu, prvo mora da prođe raspravu pred senatskim odborima, pred kojima već ima važnijih zakonskih predloga koji čekaju raspravu, prenosi Zimo. Ukoliko predlog zakona bude upućen na razmatranje pred senatskim Odborom za trgovinu, pitanje je da li će uopšte doći na red za raspravu tokom ove godine.
A s obzirom na to da bi posle rasprave i eventualnog izglasavanja u Senatu, zakon morao da dobije potpis predsjednika SAD da bi postao pravosnažan (uz činjenicu da su sledeći američki predsjednički izbori u novembru), sve upućuje na to da TikTok neće tako brzo nestati sa američkog tržišta.