Kia, drugi automobilski brend pod Hyundai-jevim kišobranom, veoma je zainteresovana da inovativni sistem nezavisnog pogona u skorijoj budućnosti primenu u svojim robotizovanim autonomnim dostavnim vozilima
Četiri točka koja mogu da se zarotiraju za 90 stepeni i da se okreću nezavisno jedan od drugog jednom automobilu omogućavaju da se kreće dosta drugačije od običnog i "dosadnog" napred – nazad.
Ako se Hyundai pita, i njegova najnovija kreacija – modifikovani električni Ioniq 5, koji je dobio ime Mobion, ti dani su prošlost. Jer Mobion nije samo demonstracija budućih tehnoloških rešenja...
Ono što kod ovog četvorotočkaša najviše iznenađuje i fascinira je to što je on već sada potpuno funkcionalna tehnologija upravljanja električnim automobilom, gotovo pa spremna da uđe u proizvodnju.
Hyundai Mobis, ogranak južnokorejske kompanije zadužen za snabdevanje delovima i komponentama automobilskih sistema, ujedno i kreator koncepta Mobion, ima za cilj da do 2025. godine u potpunosti završi kompletan razvojni proces svog e-Corner upravljačkog sistem i omogući njegovu ugradnju u nova vozila.
A Kia, drugi automobilski brend pod Hyundai Motor Group kišobranom, veoma je zainteresovana da sistem primeni u svojim budućim autonomnim dostavnim vozilima. I kada se sve to sabere, možda bi već za koju godinu, Kije bez vozača mogle da krenu da razvoze poštu i prenosi robu po ulicama gradova, piše InsideEVs.
U trenutku kada e-Corner bude potpuno spreman, Hyundai Mobis će početi da ga nudi drugim proizvođačima, kaže šef naprednog inženjerstva u toj kompaniji Li Seung-huan. Glavni prioritet njegovog tima trenutno je da snize proizvodne troškove e-Corner-a (pošto dva motora po točku baš i nisu jeftino rešenje), kao i da sprovedu sve testove koji će pokazati da sistem ispunjava sve standarde izdržljivosti.
Novi sistem upravljanja donosi brojne prednosti vozačima. Mogućnost da horizontalno "uklizate" na usko parking mesto ili manevrisanje oko "bahato" parkiranih automobila zakretanjem točkova pod uglom od 45 stepeni daće potpuno novi smisao parkiranju i upravljivosti vozila na malom prostoru.
Li, međutim, ističe da će i pored svih prednosti za "obične" vozače, e-Corner svoju "najmoćniju" primenu naći u komercijalnim vozilima kao što su robotizovana kombi vozila za dostavu, koja će se pojaviti u bliskoj budućnosti.
U skladu sa tim, Kia je na nedavno održanom CES sajmu u Las Vegasu, predstvila svoju novu liniju veoma prilagodljivih kombija, vozila koja pokazuju veliki potencijal da budu među prvima koja će biti opremljena e-Corner sistemom.
Kia ima vizuju svog "minijaturnog teretnjaka" sa oznakom PV1 kao potpuno autonomnog vozila sa upravljanjem na sva četiri točka, sposobnim da mnogo bolje samostalno upravlja krećući se uskim ulicama, nego što je to danas slučaj.
I pored toga što taj mikro-kombi još uvek nije zvanično potvrđen, iz korejske "ćerke firme" tvrde da je tehnologija koju su razvili njeni "roditelji" savršena za to vozilo.
Naravno, ni ovaj sistem nije bez mana. Jedna od, trenutno, najuočljivijih je to što bi njegova primena u putničkim elektromobilima, konstruisanim onako kako oni danas uglavnom izgledaju, ne bi baš bila praktična zbog toga što bi izuzetno duboki prostori u kojima su smešteni točkovi oduzimali mnogo prostora u kabini.
Upravo zato bi e-Corner bio mnogo primenljiviji u kombiju sa visokim podom, u kome nema potrebe za sedištima smeštenim između točkova. Osim toga, ostale mogućnosti deluju gotovo neograničeno.
Nezavisno okretanje svakog od četiri točka pokretanog sopstvenim elektromotorom, sa druge strane, otvara veoma veliku listu mogućnosti kada o mobilnosti u najrazličitijim uslovima reč. Od okretanja za 180 stepeni u mestu, koje Hyundai Mobis naziva "zero turn", preko zakretanja zadnjim točkovima za 90 stepeni dok prednji stoje u mestu, dijagonalne vožnje "ukoso"... izgleda kao da je to sistem čije brojne mogućnosti primene tek čekaju da budu otkrivene.
BONUS VIDEO: