Kineska raketa pala je na Zemlju posle nekontrolisanog povratka iz atmosfere i raspala se iznad Indijskog okeana, potvrdila je kineska svemirska agencija.
Američka svemirska agencija (NASA) prethodno je to objavila navodeći da Kina nije podijelila informacije o tom potencijalno opasnom spuštanju.
Na svom zvaničnom nalogu na WeChat mreži kineska svemirska agencija dala je koordinate pada djelova rakete u Suluskom moru oko 57 kilometara od istočne obale ostrva Palavan na Filipinima.
"Veći dio rakete je uništen tokom spuštanja", navela je kineska agencija.
Raketa je upotrebljena 24. jula da lansira drugi od tri modula Kineske svemirske stanice Tijangong u izgradnji, koja treba da bude potpuno završena do kraja ove godine.
Američka vojska je nekoliko sati ranije javila da se kineska raketa vratila u atmosferu i upozorila da bi pad mogao da se dogodi nekontrolisano, ugrožavajući i živote ljudi, ali tokom 1. avgusta. Komanda Svemirskih snaga potvrđuje da se raketa Long March 5B Narodne Republike Kine vratila u atmosferu iznad Indijskog okeana 31. jula u 18.45 po srednjoevropskom vremenu, navedeno je u Twitter poruci američke vojske.
Malezijska svemirska agencija je navela da je primijetila krhotine rakete kako gore prije nego što su pale u Sulusko more, sjeveroistočno od ostrva Borneo. Ta raketa nije napravljena da može da kontroliše svoje vraćanje iz orbite, što je kao i ranija lansiranja izazvalo kritike brojnih američkih i evropskih svemirskih stručnjaka.
Kina "nije dala precizne informacije o putanji njihove rakete Long March 5B", tokom 30. jula je objavio na Twitter nalogu šef NASA-e Bil Nelson i upozorio da to može biti opasno i da izazove ljudske i materijalne gubitke, i pozvao da se poštuje uobičajena praksa u takvim situacijama.
Ulaskom u atmosferu izaziva se visoka temperatura i stvara frikcija i djelovi predmeta mogu da gore i da se raspadnu, ali može se dogoditi i to da najveće letilice kao što je Long March 5B, ne budu potpuno uništene, a ova raketa je imala preko 23 tone nakon što je započela vraćanje na Zemlju.