Proruska hakerska grupa Killnet je preuzela zasluge za napade
Internet usluge u Litvaniji našle su se u ponedeljak pod "intenzivnim“ DDoS napadima, za koje je proruska hakerska grupa Killnet preuzela zasluge. Killnet je rekao da su njihovi napadi bili odmazda zbog nedavne zabrane Litvanije na tranzit robe u Kalinjingrad.
Vlada Litvanije je saopštila da su napadi poremetili djelove bezbjedne nacionalne mreže za prenos podataka, za koju kaže da je "jedna od kritičnih komponenti litvanske strategije obezbjeđivanja nacionalne bezbjednosti u sajber prostoru”, kao i da je "izgrađena da bude operativna tokom kriza ili rata, kako bi obezbijedila kontinuitet djelovanja kritičnih institucija". Glavni centar za državne telekomunikacije u zemlji je identifikovao sajtove koji su najviše pogođeni u realnom vremenu i pomagao im da ublaže napade, dok je takođe radio sa međunarodnim dobavljačima veb usluga.
"Velika je vjerovatnoća da će se ovakvi ili još intenzivniji napadi nastaviti u narednim danima, posebno protiv sektora komunikacija, energetike i finansija", rekao je Jonas Skardinskas, vršilac dužnosti direktora litvanskog Nacionalnog centra za sajber bezbjednost.
Članovi Killneta su iskoristili aplikaciju Telegram kako bi se pohvalili napadima i osudili vladu Litvanije zbog blokiranja isporuka neke robe u Kalinjingrad, koji se nalazi između Litvanije i Poljske, i povezan je sa ostatkom Rusije željezničkom vezom preko Litvanije.
"Nastavljamo da nedvosmisleno nagovještavamo litvanskim vlastima da treba odmah da povuku svoju odluku o zabrani tranzita ruskog tereta između Kalinjingradske oblasti i Rusije", navodi se u jednoj poruci. Tvrdi se da su sajtovi četiri aerodroma u ovoj baltičkoj zemlji osakaćeni. "Zahvaljujući našim napadima, oni su i dalje dostupni samo sa litvanskih IP adresa, a njihova brzina rada, blago rečeno, nije baš u najboljem stanju".
Od početka rata u Ukrajini, mnoštvo hakerskih napada je došlo od grupa koje podržavaju neku od zaraćenih strana. U januaru su, na primjer, bjelorusije hakeri rekli da su zarazili mrežu državnog željezničkog sistema ransomware softverom i da će dati ključ za dešifrovanje samo ako predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko prestane da pomaže ruskim trupama.
Hakeri koji podržavaju Rusiju, u međuvremenu su izbacili malver pod nazivom AcidRain, koji je korišćen u sajber napadu, koji je sabotirao hiljade satelitskih modema koje koriste Viasat korisnici.