Ratno vozilo, nazovimo ga tradicionalnije tenk, M-RCV prepun je naprednih tehnologija usmjerenih na ratovanje.
Hoće li jednog dana autonomni tenkovi promeniti oblik i tokove kopnenog ratovanja?
Vrlo lako i to je moguće, jer autonomni tenk s virtuelnom kupolom može da odredi ciljeve udaljene stotinama metara, i to s nevjerovatnom preciznošću.
Srednje veliko robotsko borbeno vozilo koristi sopstveni špijunski dron, a razvilo ga je izraelsko Ministarstvo odbrane koje u kontrolisanim scenarijima planira da započne testiranje na pravom terenu tokom ove ili sledeće godine.
M-RCV sadrži kupolni top kalibra 30 mm, protivprojektilski odbrambeni sistem, sisteme za upravljanje municijom i misijom, robotski komplet za autonomne operacije, ali i aktivne i pasivne senzore za “svesnost situacije“ u kojoj se vozilo nalazi.
Tenk ima poseban niz pasivnih senzora koji pomažu u prikupljanju ključnih podataka na bojištu kroz detekciju vibracija, svjetlosti, zračenja i toplote. Za odbranu od tenkovskih i teških pretnji koristi Elbit-ov sistem aktivne zaštite Iron Fist. Vozilo ima i sisteme za kontrolu vatre kao i nešto što kreatori ovog tenka zovu svesnost situacije u kojoj se nalazi, na osnovu čega se i kreće i brani ili sklanja, a može da se koristi i danju i noću.
Osim svega ovoga M-RCV može da otkrije i manevriše preko ili oko prepreka. Nosač i prostor za tovar je dodatno opremljen dronom nalik kapsuli, koji se može rasporediti i dohvatiti pomoću robotske ruke za izviđačke misije. U tenku je moguće prevoziti i razne teške terete kao i lansere projektila.
Nažalost, slaba tačka tenka već je otkrivena i na tome tvorci M-RCV moraju da rade - vozilo može biti meta hakovanja neprijateljskih strana i moglo bi se podesiti čak i tako da se okrene protiv svog nalogodavca.