U ćeliji bivšeg predsjednika nekoliko mjeseci prije smrti nađena kutija spornog lijeka. Umro je u snu, a nakon analiza zaključeno da je riječ o prirodnoj smrti, navodi nekadašnja portparolka Haškog tribunala Florans Artman
Nekadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević je u haškom pritvoru na svoju ruku uzimao lijek kojim je neutralisao dejstvo ljekova protiv hipertenzije, koje je morao da pije pred čuvarima! On je u samoj završnici sudskog procesa radio sve kako bi otišao u Rusiju na liječenje, gdje je živio dio njegove porodice.
To je u svojoj knjizi "Mir i kazna" svojevremeno otkrila nekadašnja portparolka Haškog tribunala Florans Artman.
Umro u snu
- U subotu 11. marta 2006, prije nego što je Bulatović (bivši crnogorski predsjednik Momir Bulatović, prim. nov.) uspio da zauzme mjesto u sudnici namijenjeno za svjedoke, Milošević je pronađen mrtav u ćeliji E04 pritvorske jedinice Tribunala. Milošević nije izmakao svojim sudijama, već presudi - navela je Artmanova i dodala:
- Pošto je doživio srčani napad oko 07.45 , Milošević je očigledno umro u snu. U utorak pred smrt, Milošević je dobio izvještaj Tribunala sa rezultatima analiza krvi u kojima ga optužuju da je na svoju ruku uzimao "rifampicin", antibiotik čiji je propratni efekat da neutrališe dejstvo ljekova protiv visokog krvnog pritiska, od kojeg je patio. Jedna kutija tog antibiotika, proizvedena u Srbiji, pronađena je početkom godine među njegovim stvarima u pritvorskoj jedinici. Uoči njegove smrti, u petak, 10. marta, Milošević je svom pravnom asistentu Zdenku Tomanoviću predao pismo upućeno ruskim vlastima u kojem kaže da mu prijeti opasnost da bude otrovan. Kao dokaz, on navodi rezultate analiza koji otkrivaju prisustvo velike doze antibiotika koji se obično koristi za liječenje lepre ili tuberkuloze "rifampicina". Pošto autopsija i toksikološke analize nisu dokazale prisustvo sumnjivih supstanci, Tribunal zaključuje da je riječ o prirodnoj smrti.
Radio na svoju štetu
Armanova tvrdi da Milošević nije oklijevao da više puta dovede svoj život u opasnost.
- Iz drugih, ranije izvršenih analiza se vidi da on nije uzimao ljekove koji su mu bili prepisani protiv hipertenzije, a onda, prisiljen da ih popije pred čuvarem, on je sebi nabavljao "rifampicin" kako bi neustralisao njihovo dejstvo. Ovaj antibiotik, koji se ne koristi često, ipak je bio poznat po tome što ne ostavlja nikakav trag u krvi, samo dva ili tri sata po uzimanju. Milošević je već više mjeseci koristio svoje zdravstveno stanje kako bi ubijedio sudije da mu dozvole da ode na liječenje u Rusiji, tamo gdje su živjeli njegova supruga, njegov sin i njegov brat. Sudije su odbacivale njegove zahtjeve. Kako se proces bližio kraju, Milošević je očajnički tražio izlaz prije konačne presude.
Artmanova u knjizi detaljno opisuje i prvo pojavljivanje Miloševića pred haškim sudom 3. jula 2001. Ona ističe da "prvi put u istoriji, jednom bivšem šefu države se sudi pred jednim međunarodnim sudom zbog njegove zločinačke politike".
- Na stotine raznih televizija su došle da zabilježe ovaj istorijski trenutak. One ne nailaze na čovjeka koji djeluje utučeno, čovjeka kojeg je stigla njegova najmračnija prošlost. Ovaj čovjek ne pokazuje ni najmanji znak uvažavanja. On javno nosi kravatu s bojama srpske zastave, sa istim gordim stavom šefa države. Ohol i arogantan. U četvrtak 1. jula 2004. Sadam Husein usvaja isti stav prilikom svog prvog pojavljivanja pred specijalnim iračkim sudom. Izgleda da se diktatori ne boje suočenja s pravdom. Oni je odbacuju, mašu poricanjem kao jedinom istinom - navela je ona.
Podsjeća da je Milošević na tom prvom pojavljivanju pred sudom rekao da ne priznaje sud, da je Tribunal nezakonit, lažan... Zasijedanje je stoga trajalo svega 12 minuta.
- Vrativši se u pritvorsku jedinicu, on se raspituje za utiske koje je ostavio svojim nastupom. Timu Mekfejdenu, koji upravlja zatvorom, on kaže: "Dobro je prošlo, zar ne?" - otkrila je Artmanova.
Milošević je Hagu izručen 28. juna 2001, a kako otkriva Artmanova u knjizi, prva koja je haškoj tužiteljki Karli del Ponte čestitala na ovome bila je tadašnja američka državna sekretarka Madlen Olbrajt:
- Karla del Ponte se vratila kući kad joj je u 1.30 29. juna zazvonio telefon. "Misija ispunjena", rekao joj je njen saradnik. Milošević je upravo stigao u zatvorski centar u Sheveningenu, gdje se nalazi pritvorska jedinica Tribunala. Čitave noći je zvonio telefon. Madlen Olbrajt je prva čestitala Karli del Ponte.