Pet djevojaka koje su u Istraživačkoj stanici Petnica doživele seksualno nasilje za nedeljnik "Vreme" je ispričalo detalje zlostavljanja koje je trajalo od 2003. do 2014. godine.
Bile su maloljetne, ili tek punoletne, kada ih je čovjek identifikovan kao S. primoravao da se skidaju, fotografišu gole, a u nekoliko slučajeva dogodilo se i cijelonoćno maltretiranje i fizičko nasilje. S. je polaznicima programa u Petnici, u kojoj je bio "možda i od osnivanja", predstavljan kao autoritet i omiljena osoba, i bio je zadužen za pregledanje radova koje su pisali, a koji su kasnije objavljivani u "Petničkim sveskama". Ono što jeca nisu znala je da S. nema autoritet da odluči da li će rad izaći u toj publikaciji - što je bila stvar prestiža i uspjeha za polaznike, garancija poziva za narednu godinu. Ali, S. ih je ucenjivao govoreći im da im radovi neće izaći ako ga ne budu slušali.
Nakon što je u Srbiji odjeknula priča o zlostavljanju u školi glume Mike Aleksića, djevojke su odlučile da strahote koje su doživele prijave policiji. Svi advokati koje su kontaktirale rekli su im, međutim, da su slučajevi zastarjeli.
Sagovornici "Vremena" opisuju S. kao čudnog, mračnog, grubog ili ciničnog, ali i harizmatičnog. Pravio je sjedeljke za odabrane, uvijek uz mnogo vina, kojim je dodatno onesposobljavao djevojčice. Na tim sedeljkama je, kaže jedna od njih, bilo "uobičajeno" da se te fotografije razgledaju, i u Petnici se znalo da S. fotografiše djevojčice.
"U Petnici vlada uvjerenje da treba da ti bude čast ako ti ponudi da se slikaš. Dok pregleda rad, ti si zatvorena s njim u tom ćumezu u kom živi, naizmenično te hvali i priča ti da si glupa. Onda u pauzi uzme fotoaparat. Ako kažeš da nećeš, prijeti da ti neće objaviti rad", govori jedna od polaznica i dodaje da je njoj bilo "predstavljeno kao da je normalno" da S. fotografiše djecu.
Sastanci s njim počinjali su kasno uveče i mogli da potraju po šest sati, uz verbalno zlostavljanje, ako djevojčica ne bi pristala na fotografisanje.
Ona je imala 16 godina kada joj je, tokom pregledanja rada, S. tražio da ostane u majici ali skine brushalter.
"Počinjem da se osvješćujem da je to pogrešno. On neprekidno škljoca, slika me iz raznih uglova, ali sve vrijeme ubrzano diše i dahće, počinjem da se bojim da ga ta situacija seksualno uzbuđuje", ispričala je djevojka.
S. joj je pokazao druge slike golih djevojčica da bi je "ubjedio da su umjetničke". Dala mu je izgovor da će sjutradan doći, i tada sa sobom povela dječaka, što su djevojčice u Petnici često radile. Ali S. bi "pratnju" ignorisao ili jednostavno - izbacio napolje.
Ljeta 2014, jedna od polaznica odlazi kod S. i on je tjera da pije alkohol, prijeti joj da skine brushalter, pokušava nasilno da joj smakne bretelu majice. Postoje fotografije na kojima ova djevojka sklupčana plače na stolici. Konačno je pobjegla i zavrištala, što je alarmiralo okolinu i dovelo do prvih pokušaja da se djeca zaštite. Reagovao je Tomica Mišljenović, tadašnji rukovodilac seminara biologije, i obavjestio upravu. Tada dolazi informacija da je sa S. razgovarano i da se "neprihvatljiva situacija više neće ponoviti". Mišljenović kaže da je tada svojim polaznicima uveo praksu da se kod S. odlazi samo u grupi. To su uradili još neki rukovodioci programa, ali ne svi.
Djeca su se povjeravala jedna drugima, i na sve načine se dovijala kako ne bi išla kod S. sama. Jedna sagovornica navodi da mu je kazala da ona voli da fotografiše, nakon čega ju je brutalno vrijeđao i terao je da mu pere sudove, a onda da iz jedne od prljavih čaša pije. Druga djevojka navodi da je morala kod njega i da je tražila drugarima da posle sat i po vremena zakucaju na vrata, da kažu da je stigao lijek koji mora da popije odmah jer se prethodnog dana povrijedila.
Jednu od polaznica S. je pozvao na vino, otišla je s dečkom. Kada je dečko otišao da spava, S. je izvređao, da je zanima samo seks, sve vrijeme je tjerajući da pije.
"Govorio je da mora da me kazni. Natjerao me da se skinem, govorio mi koje poze da zauzimam. Sve vrijeme me prisiljavao da pijem, prolila sam vino po sebi u jednom trenutku. Natjerao me da odem da se tuširam, i gledao me dok sam se tuširala. Onda me je opet polio vinom i otjerao na tuširanje. Tek kada je moj dečko počeo da se budi, prestao je", ispričala je ona.
Naredne godine, ova djevojka dolazi u Petnicu u namjeri da se raspravi sa S., od kojeg dobija "tužnu priču o ženi, ratištu, djeci". Tu pravi pauzu u priči. Kasnije ga sreće, preprečivao joj je put i situacija je bila preteća, ali je od njega dobila USB stik sa svojim slikama.
"Vidjela sam sve fotografije. One za koje sam znala kada su nastale, i fotografije sebe bez svijesti. Potpuno gole. Stavljao je na mene jabuke, tkanine, premještao moje tijelo u razne poze", priča ona i dodaje da su te slike nastale kada je došla kod njega da razgovaraju. Samo nagađa kako je ostala bez svijesti, da li zbog alkohola ili jakog anksioznog napada.
Odlazi u upravu i prijavljuje osnivaču i bivšem direktoru, Vigoru Majiću, i direktoru Nikoli Božiću šta se dogodilo. Odgovaraju joj da je s njim razgovarano, da je on težak čovjek, pa i suicidalan. Kažu joj da je hard disk sa fotografijama "sklonjen". Tokom cijelog tog razgovora, S. stoji ispod prozora i sluša. Iste godine, s njim je sporazumno raskinut radni odnos, ali naredne godine ovu djevojku zove koleginica i govori joj da je S. upravo u Petnici.
Zvanično, od 2017. nema nikakve veze sa Istraživačkom stanicom Petnica, ali mejl prepiske u koje je "Vreme" imalo uvid pokazuju da je aktivno učestvovao u izradi "Petničkih svezaka". Uprava navodi da su ga angažovali honorarno jer su čuli da je u teškoj materijalnoj situaciji, i da nije imao nikakav kontakt s djecom.