Iz kompanije "Dobergard", koja obezbjeđuje Muzej u Beogradu, negirano je da ta firma ima ikakve veze s bilo kojom navijačkom grupom.
Nakit koji je prije dve godine ukraden iz Muzeja primijenjene umjetnosti u pljački u kojoj je učestvovao, prema riječima ministarke Maje Gojković, jedan pripadnik obezbjeđenja, vrijedi 300.000 eura! Kako su rekli iz Muzeja primijenjene umjetnosti, krajem jula i početkom avgusta 2019. ukraden je 41 predmet.
"Uglavnom je to zlatni nakit iz 19. i prve polovine 20. vijeka, koji ima znatnu materijalnu vrijednost. Među ukradenim predmetima nalazi se nekoliko njih koji pored materijalne imaju i veliku kulturno-istorijsku vrijednost, kao što su, na primjer, prsten s grbom, nalaz iz okoline Janjeva s kraja 14. i početka 15. vijeka, i narukvica sa cvijetom od lapis lazulija, čija se istorija vezuje za dinastiju Obrenović i koja je izrađena u Minhenu 1887. godine. Ukupna vrijednost ukradenih predmeta procijenjena je na oko 300.000 eura", naveli su.
Oni su potvrdili da je za krađu osumnjičen noćni čuvar.
"Krađa muzejskih predmeta odmah je uočena i prijavljena policiji (SBPOK). Za krađu je osumnjičen noćni čuvar angažovan preko agencije za obezbjeđenje "Dobergard" iz Beograda. Policija je protiv osumnjičenog podnijela krivičnu prijavu i slučaj se trenutno nalazi pred nadležnim tužilaštvom. Prema informacijama kojima raspolažemo, ukradeni predmeti još uvijek nisu pronađeni", rekli su.
Na pitanje zašto, imajući to u vidu, nije raskinut ugovor s pomenutom firmom za obezbjeđenje, iz Muzeja kažu da je razlog taj što su bile u toku istražne radnje SBPOK.
Na pitanje zašto Ministarstvo kulture nije bilo obaviješteno o pljački, kako tvrdi ministarka Gojković, navode da iz primarnog interesa da predmeti budu pronađeni, a u cilju sprovođenja policijske istrage i prikupljanja dokaza, Muzej nije davao nikakva obavještenja o ovom događaju.
Dušan Đukić, generalni direktor kompanije "Dobergard", koja obezbeđuje Muzej, negirao je da ta firma ima ikakve veze s bilo kojom navijačkom grupom.
"'Dobergard' je usluge obezbjeđenja pružalo ovoj ustanovi još od 2014, uz više ugovora o javnoj nabavci, pa i 2019, kad se navodi da se desila velika krađa u ovom muzeju. Apsolutno su netačni i iznijeti navodi da iza naše kompanije i vlasnika stoji 'jedna od navijačkih grupa povezana sa organizovanim kriminalom', koja je navodno 'još u 2019. izvela spektakularnu pljačku u Muzeju primijenjene umjetnosti i da je o tome policija očigledno zataškavala slučaj'", naveo je Đukić, te pozvao ministarku da odmah podnese nadležnim organima, a ne medijima, sve dokaze koje je pronašla i na kojima temelji ovakvu svoju izjavu.