Naučnici Veterinarskog fakulteta u Sarajevu su iznijeli važne podatke iz istraživanja o koronavirusu. Jedan od najnovijih podataka je da je u BiH otkriven slučaj jednostranog prenosa virusa sa čovjeka na kućnog ljubimca.
Veterinarski fakultet u Sarajevu kaže da je to samo jedan u nizu slučajeva koji potvrđuju da je primarni prenos sa čovjeka na čovjeka, kao i da je prenos na životinje “incidentna situacija”.
Dekan tog fakulteta, Muhamed Smajlović, izjavio je novinarima da je istraživački tim fakulteta dokazao jednostrani prenos kovida-19 s čovjeka na kućnog ljubimca.
Kako su dalje istakli, riječ je o psu i to je samo jedan u nizu slučajeva koji potvrđuju da se virus primarno prenosi sa čovjeka na čovjeka kapljično, aerosolom, bliskim kontaktom i da je očigledno moguć prenos i na životinju, a da je to retka pojava.
Teufik Goletić, šef laboratorije za molekularno-genetička i forenzička ispitivanja, pojasnio je da je virus kod psa utvrđen PCR metodom.
"Riječ je o nalazu koji nas svrstava uz zemlje poput Holandije, SAD, Kine, Španije, Francuske, Nemačke i Belgije, jer i kod njih postoje izveštaji o infekciji kućnih ljubimaca i uglavnom je reč o prenosu sa čoveka. Prenos na životinju je moguć posebno ako je prostor koji danas ljudi dijele s kućnim ljubimcima mali, a to su stanovi. Ukoliko imamo način interakcije sa životinjom poput grljenja, ljubljenja ili korišćenja zajedničke posteljine, to može biti uzrok infekcije životinje. Ovde se radi o tzv. zooantroponozi, odnosno, prenosu sa čovjeka na životinju, obrnut prenos još nije dokazan niti postoji indikacija da bi se takvo nešto moglo desiti", kazao je.
Dodao je da je veoma važno naglasiti da vlasnici kućnih ljubimaca ne treba da brinu te da nema nikakvog razloga da budu zabrinuti za zdravlje svojih najbližih ukoliko u domaćinstvu imaju psa ili mačku.
"Do sada nigde u svetu nije utvrđen nijedan slučaj da su kućni ljubimci, konkretno psi i mačke, inficirali ljude. Upravo je uvek bilo obrnuto, da su psi i mačke inficirani zbog iznimno bliskog kontakta s ljudima", dodao je Goletić.
Amir Zahirović, šef Klinike veterinarskog fakulteta, je pojasnio na koji način su naučnici Veterinarskog fakulteta došli do ovih saznanja.
"Nakon saznanja da je pas živeo s pozitivnim osobama, stupili smo u kontakt s vlasnikom, jer smo željeli kompletan klinički pregled. Fizikalnim pregledom je utvrđeno da je pas veseo i raspoložen, ima apetit, a specijalnim pretragama nismo utvrdili bilo kakva odstupanja od normalnog stanja. Takođe, nema relevantnih naučno dokazanih prenosa sa psa na čovjeka, već je samo reč o obrnutom i jednosmernom prenosu", zaključio je Zahirović.