Nekadašnji državni sekretar SAD, Medlin Olbrajt (83) posle mnogo godina rešila je da se ponovo pozabavi pitanjem Srbije i Kosova.
Profesor na Univerzitetu „Džons Hopkins” u Vašingtonu Danijel Server izjavio je da će nekadašnja šefica američke diplomatije Medlin Olbrajt biti uključena u dijalog Beograda i Prištine u ime naredne administracije SAD, bez obzira na to šta Srbi misle o njoj.
"Nije važno šta Srbi misle o tome da Medlin Olbrajt bude uključena ili ne. Ona će biti uključena. Bivša je državna sekretarka i važna je struja, ne toliko u Demokratskoj stranci, već u mislećem demokratskom svetu, delu demokratskog sveta koji misli o spoljnog politici. A i živela je u Srbiji, govori srpski. Mislim da bi to trebalo ceniti", rekao je Server.
Server je kazao da razume da je "mnogi Srbi neće ceniti jer je zagovarala učešće NATO u ratu posle propasti pregovora u Rambujeu".
"A i savršeno razumem kako se postavljaju prema meni, iako sam se ja protivio bombardovanju. Ipak, nije važno, ona će imati uticaja, ima zanimljive stvari da kaže", naveo je Server.
Dodao je da zna da u Beograd nije dobrodošao niko od istaknutih učesnika prošlonedeljne sednice Spoljnopolitičkog odbora Predstavničkog doma Kongresa SAD, na kojoj su razmatrani politički pristupi koje bi administracija budućeg američkog predsednika Džozefa Bajdena mogla da primeni prema Zapadnom Balkanu.
Učesnici te sednice, na kojoj su uz Servera i Olbrajtovu govorili i odlazeći predsedavajući Odbora za spoljne poslove i albanski lobista Eliot Engel i predstavnik nevladine Fondacije Džejmstaun Januš Bugajski, poručili su da Srbija mora da prizna Kosovo koje treba da postane članica UN.
On je kazao da "Amerikanci i Evropljani moraju zajedno da rade" po pitanju dijaloga Beograda i Prištine jer su i EU i SAD dokazali da ne mogu sami da dođu do rešenja problema.
"Vučić je prilično jasno rekao da ne želi da bude predsednik Srbije koji će priznati Kosovo. Mislim da je to ozbiljno mislio. Mislim da se moramo spremiti na čekanje na predsednika Srbije koji će to uraditi, ako bude bilo potrebe. U međuvremenu ćemo možda morati da razmislimo o međusobnom dogovoru, ali samo ako Kosovo dobije mesto u UN. Taj problem mora biti rešen, i ako problem međusobnog priznavanja ne bude rešen", naveo je Server.