Sud BiH donio je presudu da se porodici Starovlah isplati 140.000 evra zbog pretrpljene štete nakon upada vojnika NATO snaga u aprilu 2004.
Tokom upada međunarodnih vojnih snaga u Parohijski dom u Palama prije šest godina pretučeni su pravoslavni sveštenik Jeremija i njegov sin Aleksandar Starovlah.
"Sud BiH, u pravnoj stvari tužitelja Jeremije, Aleksandra i Vitorke Starovlah protiv tužene BiH, radi naknade štete, vrijednost spora 1.610.000 KM, nakon glavne i javne rasprave donio je presudu kojom se delimično usvaja tužbeni zahtjev tužitelja", saopšteno je iz Suda BiH.
Jeremija Starovlah i njegov sin Aleksandar tužili su BiH, jer državu smatraju odgovornom za zločin NATO sanaga čiji su pripadnici 1. aprila 2004. godine upali u Parohijski dom u Palama i u potrazi za bivšim predsjednikom RS i haškim optuženikom Radovanom Karadžićem pretukuli njih dvojicu, prenose Nezavisne novine.
Ovom nepravosnažnom presudom Sud BiH je Jeremiji Starovlahu dodijelio oko 53.000 evra odštete, Aleksandru 55.000 evra, dok je Vitorki dodeljeno 23.000 evra odštete. U ovaj iznos nisu uračunate kamate, troškovi sudskog procesa kao i troškovi na ime rente i materijalne štete izgubljene mjesečne zarade.
U Pravobranilaštvu BiH ističu da će se žaliti na ovu presudu.
"Presuda je odštampana na 30 kucanih stranica i nakon što je proučimo uslijediće žalba. Sud BiH nije uvažio činjenicu da je BiH imala tehnički sporazum sa NATO snagama po kojem se ovakvi zahtjevi eventualno mogu pokrenuti na Sudu za ljudska prava u Strazburu. Naše mišljenje je da je Sud BiH nenadležan", kazala je Željka Klobučar, pravobranitelj BiH, istakavši da nikad nisu pokušali osporiti da je porodica Starovlah pretrpjela štetu, ali da država BiH za to nije odgovorna.
Miljko Pucar, advokat porodice Starovlah, nije bio dobio presudu, ali je upoznat s njenom suštinom.
"U odnosu na satisfakciju koju su članovi porodice Starovlah doživjeli ovom presudom, novac je manje važan. Nama je žao što će za grijehe NATO vojnika ispaštati građani BiH. Poenta je da neko odgovara za zločin koji se desio", kazao je Pucar istakavši da je žalosno što zbog ovog napada niko nije krivično odgovarao.
Pripadnici NATO snaga, 1. aprila 2004. godine, u jedan sat iza ponoći, upali su u Parohijski dom u Palama tražeći Karadžića. U ovoj njihovoj akciji pretučeni su pravoslavni sveštenik Jeremija Starovlah, arhijerejski sarajevski protojerej stavrofor, i njegov sin Aleksandar.
Nakon premlaćivanja, obojica su tri mjeseca lečeni u Kliničkom centru u Tuzli, nakon čega su prebačeni na Vojnomedicinsku akademiju u Beograd.
(MONDO)