Ženka bjeloglavog supa, poznatija kao Dobrila, koja se prošlog proljeća izlegla na liticama Uvca, a zimus zalutala na jug Turske, gdje je pronađena iznemogla i promrzla, danas se avionom vraćena u Srbiju.
Dobrilu je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" dočekao veliki broj domaćih i stranih medija, a ona je iz aviona izneta u transporteru, a potom odnesena u prostor za carinsku i veterinarsku kontrolu.
Do kraja dana ona će biti doprimeljena u Specijalni rezervat prirode "Uvac".
Dobrilu su na aerodromu dočekli ministar zaštite životne sredine Goran Trivan i ambasador Turske u Srbiji Tanžu Bilgič.
Trivan je rekao da zaštita prirode ne poznaje granice.
''Ovo je primjer da dvije prijateljske zemlje mogu da učine nešto dobro za zaštitu životne sredine. Za nas je ovo važan trenutak'', izjavio je Trivan.
Prema njegovim riječima, za Dobrilu je bilo najbitnije da čitav put prođe u najboljem mogućem komforu i zahvalio je ambasadoru Turske i turskoj avio-kompaniji što su to omogućili.
''Želja je bila da je vratimo i da ona bude dobro. Međutim, ukoliko se bude ponovo dogodilo da ona negdje odleti, to bi moglo da znači da je nešto vuče tamo i da se možda zaljubila. Ako je riječ o ljubavi, onda treba da ostane tamo gdje se ljubav dogodila'', rekao je Trivan.
Ministar je naveo da će Srbija nastaviti da radi na zaštiti bjeloglavog supa, kao i drugih vrsta životinja koje u Srbiji predstavljaju zaštićenu vrstu jer je, kaže, Srbija u prvih 40 zemalja svijeta po bogatstvu biodiverzitetom.
Ambasador Bilgič je podsjetio da je Dobirila pronađena u decembru prošle godine u jugoistočnom dijelu Turske, na granici sa Sirijom, i da je tada prvi put dobila veterinarsku njegu.
Međutim, kako je rekao, ubrzo nakon toga ponovo su je mještani pronašli povrijeđenu i tada su shvatili da moraju da je vrate avionom.
Na konferenciji je rečeno da je prije 10 godina na isti način vraćen bjeloglavi sup iz Varšave koji se zove Uroš Nejaki, a kako je i dan-danas na Uvcu dobio je nadimak Dušan Silni.
''Srećan sam što je naša operacija uspješna. Dobrila će otići u Uvac, a ako se ponovo vrati u Tursku, mi ćemo je sa vašim dopustom rado zadržati i voditi računa o njoj'', kazao je Bilgič.
Ambasador Turske je zatim na srpskom jeziku poželeo Dobrili dobrodošlicu u Srbiju i izrazio nadu da će se tu adaptirati i ponovo letjeti nad Uvcem.
Orintolog Saša Marinković je istakao da ovo nije prvi slučaj vraćanja ptice iz Turske i da je, od kada se one markiraju, prepoznato da upravo mlade ptice često lete u Tursku, Siriju, Grčku...
Kaže da je ptica koja je najdalje odletjela prešla 3.450 kilometara i da je završila u Jemenu.
Marinković je u šali rekao da ptice koje odu u Tursku dobiju prefiks ''Hadži'', tako da na Uvcu danas postoje Hadži-Jovan i Hadži- Pavle.
Bjeloglavi sup je veoma rijetka ptica koja pripada zaštićenoj vrsti prošlog proljeća se izlegla na liticama Uvca, a ime Dobrila dobila je prilikom markiranja zbog svoje mirnoće i umiljatosti.
U decembru prošle godine pronađena je bez snage na jugu Turske i bila je smještena u bazi u mestu Dijarbakiru, gdje se oporavljala.
Uz posredstvo ambasadora Turske u Srbiji Tanžu Bilgiča, turska avio kompanija Turkish Airlines je obezbijedila besplatan prevoz bjeloglavog supa iz Urfe do Istanbula, a zatim i do Beograda.
Po dolasku u Specijalni rezervat "Uvac", Dobrila će biti smještena u poseban kavez kako bi uspješno prošla period adaptacije i ponovnog sticanja navika samostalnog uzimanja hrane.